Zaloguj
Reklama

Rozpoznawanie wczesnej ciąży

Autorzy: Anna Piotrowska
Źródło: Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia; PZWL 2010, Warszawa, s.5-6.
Test ciążowy
Fot. ojoimages
Test ciążowy
(5)

Ciążę można rozpoznać na podstawie objawów subiektywnych czyli reakcji organizmu na działanie hormonów oraz objawów obiektywnych stwierdzonych na podstawie badań fizykalnych bądź labolatoryjnych.

Reklama

1. Objawy subiektywne

Pierwszym objawem jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego zwłaszcza u kobiet z prawidłowym cyklem. U 50% kobiet pojawia się w różnym nasileniu ślinotok, nudności, wymioty. Najczęściej obserwuje się je w godzinach porannych i trwają od 6-8 tygodnia ciąży do 12-14 tygodnia.

Kobieta zauważa częstsze oddawanie moczu oraz zaparcia, które mogą występować przez cały okres ciąży. Około 6 tygodnia ciąży może pojawić się bolesność gruczołów sutkowych. Występuje zaburzenie łaknienia oraz niechęć do pewnych potraw. Kobieta często staje się drażliwa, przygnębiona, zmienia się jej nastrój.

2. Objawy obiektywne

Za wczesną ciążą przemawia temperatura ciała powyżej 37°C utrzymująca się co najmniej 3 tygodnie. Następuje zasinienie przedsionka i ścian pochwy jak również jej rozpulchnienie. Występuje wzmożone wydzielenie śluzu szyjkowego.

Innym obiektywnym objawem jest dodatnia próba ciążowa polegająca na stwierdzeniu w moczu istnienia hormonu HCG, który występuje wyłącznie u ciężarnej. Test można zakupić bez recepty w każdej w aptece i wykonać go w domu. Hormon HCG również można wykryć w badaniu krwi dając kobiecie 100% pewności.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze