Zaloguj
Reklama

Skuteczność szczepionek przeciw HPV

Autorzy: Katarzyna Kurek
Zastrzyk
Fot. Pantherstock
Zastrzyk
(4)

HPV – wirus brodawczaka ludzkiego jest uznawany za czynnik wywołujący raka szyjki macicy.

Reklama

Sklasyfikowano około 14 typów wirusa HPV, które mogą powodować raka. Wśród nich najbardziej rozpowszechnione są typy 16 i 18, które odpowiadają za 70% przypadków zachorowań.

Pojawienie się szczepień ochronnych od 2007r. stanowi ważny element profilaktyki raka szyjki macicy, ponieważ nowotwór ten zajmuje trzecie miejsce co do częstości występowania nowotworów u kobiet. Szczepionki przeznaczone są przede wszystkim dla młodych, dorastających dziewczyn. Przeprowadzono badania na skuteczność dostępnych szczepionek przeciwko wirusowi HCV. Wyniki przedstawiono na podstawie występowania zmian przedinwazyjnych i inwazyjnych w obrazie z badania cytologicznego pobranego materiału od kobiet szczepionych szczepionką na HCV w porównaniu do kobiet szczepionych szczepionką kontrolną WZW A.

Skuteczność szczepionek została oceniona jako wysoko skuteczna w zapobieganiu występowania zmian przedrakowych i raka. Wyższą skuteczność szczepień można zauważyć w grupie młodych dziewcząt, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego.

Wykazano również, że szczepienie kobiet po zabiegach chirurgicznych w obrębie szyjki macicy znacząco zmniejsza ryzyko późniejszego wystąpienia choroby związanej z zakażeniem HPV. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych pochwy i sromu, a także wystąpienia brodawek płciowych.

Szczepienie chroni także przed występowaniem brodawek płciowych u mężczyzn. Szczepienia ochronne są skuteczna profilaktyką wielu chorób, niestety ciągła niewiedza na temat skuteczności nowych szczepień sprawia, że rezygnuje się z profilaktyki. Poza tym, kobiety przed szczepieniem nie wiedzą, czy są nosicielkami wirusa, a nosicielstwo może powodować to, że szczepionka będzie mniej skuteczna.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze