Zaloguj
Reklama

Stosowanie aspiryny w okresie ciąży w nieznaczny sposób obniża ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Stosowanie aspiryny w okresie ciąży w nieznaczny sposób obniża ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego.
Fot. Ojoimages
(0)

Naukowcy z Australii po przeanalizowaniu ponad 30 badań klinicznych wykryli, iż podawanie aspiryny w okresie ciąży może w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia u matki stanu przedrzucawkowego.

Reklama

Nie jest do końca jasne co powoduje występowanie stanu przedrzucawkowego ale być może spowodowany jest uwalnianiem do łożyska związków chemicznych, które zaburzają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych matki, a to z kolei powoduje wzrost ilości płytek krwi.

Dr Askie i współpracownicy przeprowadzili przegląd i metaanalizę danych pacjentek z 31 randomizowanych badań klinicznych pod kątem prewencji stanu przedrzucawkowego (32217 pacjentek i 32819 noworodków). 

W badaniu brano pod uwagę niską dawkę aspiryny (50 do 150 mg/dobę), inny czynnik przeciwpłytkowy- dipyridamol, placebo lub też brak przyjmowania leków.

Wyniki badań wskazywały, iż u kobiet przyjmujących czynniki przeciwpłytkowe prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego, wystąpienie porodu przed 34 tygodniem ciąży i poważnych powikłań wynikających z ciąży było o 10% niższe  w porównaniu do grupy kontrolnej.

Czynniki przeciwpłytkowe nie wpłynęły na ryzyko śmierci płodu lub noworodka, rozmiar noworodka czy też ilość przypadków krwawień u matki lub dziecka.

We wnioskach stwierdzono, iż stosowanie czynników przeciwpłytkowych w okresie ciąży jest związane z umiarkowanym ale stałym zmniejszeniem względnego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, porodem przed 34 tyg. ciąży, oraz  niekorzystnymi wynikami ciążowymi.

W badaniu nie odnoszono się do długoterminowych skutków przyjmowania aspiryny.

Stan przedrzucawkowy jest poważnym powikłaniem i występuje w 1 na 20 ciąż kiedy to ciśnienie krwi matki ulega podwyższeniu, a w moczu obecna jest duża ilość białka. Wśród objawów towarzyszących można wymienić również ból brzucha, ból głowy i opuchnięcia.

Stan przedrzucawkowy wpływa na funkcjonowanie łożyska, czasami również dotyczy pracy nerek, wątroby i mózgu matki.

Zgodnie z doniesieniami CDC (Centres for Disease Control and Prevention) stan przedrzucawkowy jest również główną przyczyną powikłań dotyczących płodu takich jak masa urodzeniowa, przedwczesny poród czy poród martwego płodu.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • The Lancet Early Online Publication, 17 May 2007.

Reklama
(0)
Komentarze