Zaloguj
Reklama

Suchość brodawek sutkowych – jakie mogą być tego przyczyny?

Piersi
Fot. panthermedia
Piersi
(0)

Brodawki sutkowe to jedne z delikatniejszych struktur należących do ludzkiego organizmu – tak naprawdę nietrudno o ich podrażnienie. W sytuacji, gdy do takowego dojdzie, pacjenci mogą się skarżyć m.in. na dokuczającą im suchość brodawek sutkowych. Co może odpowiadać za takowy problem? Okazuje się, że rozmaite problemy, bo zarówno prozaiczne otarcia brodawek sutkowych przez odzież, ale nawet i poważne choroby.

Reklama

Brodawki sutkowe to nie tylko delikatne, ale i bardzo czułe twory – dla niektórych ludzi stanowią one wręcz jedną ze stref erogennych. To właśnie ze względu na to, że w ich obrębie znajduje się duża ilość zakończeń włókien nerwowych, podrażnienie sutków prowadzić może do bardzo nawet przykrych odczuć. Suchość brodawek sutkowych powiązana może być z ich zaczerwienieniem, świądem tej okolicy ciała czy pojawianiem się pęknięć skóry – co jednak może odpowiadać za takie problemy?

Najczęściej przyczyną suchości brodawek sutkowych jest ich drażnienie przez odzież. Szczególne ryzyko wystąpienia podrażnień w tej okolicy ciała pojawia się, kiedy podczas uprawiania sportu sutki ocierają się o ciasne, wykonane z nieprzewiewnego materiału, ubranie. Najczęściej problem tego rodzaju ma miejsce zimą, kiedy to nasza skóra ma ogólnie zwiększoną tendencję do przesuszania się.

Suchość brodawek sutkowych i związane z tym dolegliwości mogą mieć jednak i inne jeszcze przyczyny. Wspomnieć tutaj warto o takich problemach, jak:

  • kontaktowe zapalenie skóry (które sprowokowane może być przez kontakt sutków z syntetycznymi materiałami, ale i z różnymi kosmetykami),
  • zmiany hormonalne (tendencja do suchości sutków u kobiet bywa powiązana z cyklem miesiączkowym),
  • zakażenia grzybicze (np. patogenami z rodzaju Candida).

Niezwykle ważne jest nadmienienie, że suchość brodawek sutkowych może mieć i bardzo poważne podłoże – zdarza się bowiem, że dochodzi do niej w przebiegu raka piersi. Towarzyszyć temu może m.in. wyciek jakiejś treści z sutka, pojawianie się w jego obrębie owrzodzeń czy wciągnięcie skóry brodawki sutkowej. Ze względu na takie właśnie ryzyko, kiedy to suchość sutków utrzymuje się przez długi czas i poza nią pacjent doświadcza jeszcze jakichś innych nietypowych objawów, zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze