Zaloguj
Reklama

Suplementy soi nie mają wpływu na zdolności poznawcze kobiet po menopauzie

Autorzy: Anna Pyka
Rozmowa przez telefon
Fot. ojoimages
Rozmowa przez telefon
(4)

Wyniki nowych badań nad wpływem suplementów soi na stan zdrowia kobiet po przebytej menopauzie, nie wykazały żadnych znaczących zmian w obszarze zdolności umysłowych osób je zażywających.

Reklama

Soja i produkty na bazie soi zawierają estrogen i niektóre kobiety decydują się przyjmować preparaty sojowe jako alternatywę dla estrogenów.

Badanie przeprowadzono wśród kobiet w średnim i podeszłym wieku. Cały okres badania obejmował 2,5 roku. Wyniki badań nie pokazały znaczących zmian w obszarze zdolności poznawczych, ani w grupie przyjmującej preparaty na bazie soi, ani w grupie osób przyjmującej placebo.

Istnieje duża ilość randomizowanych badań, których wyniki nie są zgodne w kwestii korzyści i szkodliwości preparatów sojowych w tej grupie. Chociaż w niektórych przypadkach dowiedziono poprawę zdolności poznawczych, wyniki wykazały również negatywny wpływ soi na sprawność pamięci.  

Jednak naukowcy podkreślają, iż ich celem nie jest odwodzenie kobiet od decyzji przyjmowania preparatów sojowych. Wyniki pokazują, że nie mają one negatywnego wpływu na zdolności poznawcze, a więc nie ma przeciwskazań do ich przyjmowania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Neurology, 2012 DOI:10.1212/WNL.0b013e318258f822

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze