Zaloguj
Reklama

Szczepienie przeciwko HPV a płodność

Szczepienie
Fot. shutterstock
Szczepienie
(0)

Szczepienia już od dłuższego czasu stanowią dość kontrowersyjny temat - mimo ich udowodnionej skuteczności wciąż narasta liczba przeciwników szczepień. Dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się szczepienie na wirusa HPV. Zainteresowanie ku temu szczepieniu kierują chociażby naukowcy – jedno z ostatnich doniesień naukowych dotyczy związku pomiędzy szczepieniem na HPV a płodnością.

Reklama

Specjaliści z Boston University of Public Health postanowili bliżej przyjrzeć się temu, jak szczepienie przeciwko wirusowi HPV (czyli przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, który jest patogenem związanym m.in. z rakiem szyjki macicy) wpływa na płodność u pacjentów, którzy zostaną poddani takiemu szczepieniu. Grupę badawczą stanowiło ponad 3400 kobiet oraz ponad 1000 mężczyzn, którzy mieli pomiędzy 21 a 45 lat i którzy podejmowali się starań o dziecko. Wśród badanych około 34 procent kobiet i około 5% mężczyzn było zaszczepionych przeciwko wirusowi HPV.

Ogólnie naukowcy nie znaleźli jakichś znaczących powiązań pomiędzy przebyciem szczepienia a możliwościami zajścia w ciążę – oprócz jednego. W pewnej grupie pacjentów, a mianowicie u kobiet, które kiedykolwiek przebyły jakąś chorobę przenoszoną drogą płciową, szczepienie przeciwko HPV mogło wywierać korzystny efekt na ich płodność.

Pacjentki, które zachorują na któreś ze schorzeń przenoszonych drogą płciową, znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia problemów z zajściem w ciążę. Amerykańskim badaczom udało się jednak zauważyć, że te badane, które przebyły tego rodzaju choroby i które jednocześnie zostały zaszczepione przeciwko wirusowi HPV, miały podobne szanse na zajście w ciążę jak te pacjentki, które nie chorowały na choroby przenoszone drogą płciową i które nie były szczepione na HPV.

Szczepionka przeciwko HPV może ochraniać przed rozwojem m.in. raka szyjki macicy, jak jednak widać korzyści przebycia tego szczepienia może być zdecydowanie więcej niż początkowo przypuszczano.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze