Zaloguj
Reklama

Szkoła rodzenia – dlaczego warto zapisać się na zajęcia?

Szkoła rodzenia
Fot. Shutterstock
Szkoła rodzenia
(0)

Każda ciężarna, około 22 tygodnia ciąży zostaje poinformowana przez swojego lekarza o możliwości skorzystania ze szkoły rodzenia. Bez względu, czy będzie to placówka refundowana w ramach NFZ czy też prywatna, ma za zadanie przygotować przyszłych rodziców do porodu, wtajemniczyć w opiekę nad noworodkiem oraz nauczyć, jak reagować na sytuacje kryzysowe, które mogą dotknąć każdego. W naszym poradniku – najważniejsze informacje, dotyczące wyboru szkoły rodzenia oraz zajęć, jakie tego typu placówki oferują. 

Reklama

Szkoły rodzenia dawniej i dziś

Szkoły rodzenia nie są wynalazkiem „naszych” czasów. Niemalże do końca XIX wieku, o przygotowaniach do porodu uświadamiały „powituchy”, znane też jako dzieciobiorki, pęporzezki czy zwyczajne akuszerki. Kobiety te przekazywały swoją wiedzę, dotyczącą anatomii, łagodzenia bólu a także odbierały porody.  Co ciekawe, „zawód” akuszerki był często przekazywany z matki na córkę.
Do końca XIX wieku mężczyźni uważali, że poród jest „nieczysty” przez co są oni niegodni uczestniczenia w tym „procederze”. W związku z tym, w trakcie porodów pomoc niosły akuszerki. Ze względu na dużą wiedzę, pomagały przyspieszyć poród, były w stanie obrócić dziecko, jeśli było źle ułożone, potrafiły ocenić, czy dziecko nie jest oplątane pępowiną.
Rolę akuszerek przejęły więc dzisiejsze położne. Pierwsze, prawdziwe szkoły rodzenia, noszące tę nazwę powstały w XX wieku. Przekazywana tam wiedza, oparta była o wiedzę akuszerek, które dzielnie przyjmowały porody jeszcze w czasie II Wojny Światowej.
Pierwsza, oficjalna szkoła rodzenia powstała w 1954 roku we Francji. Z biegiem lat, kolejne kraje brały przykład z Francji i zaczęły otwierać własne instytucje tego typu. Pierwsza Polska szkoła rodzenia powstała na przełomie 1956/1957 roku w Krakowie. Obecnie, szkoły rodzenia prowadzone są przez wykwalifikowane położne, których zadaniem jest uświadomienie przyszłych rodziców zarówno co do przebiegu porodu jak i opieki poporodowej czy zajmowania się niemowlęciem.

Jak wybrać szkołę rodzenia?

Wybór szkoły rodzenia to przede wszystkim indywidualna kwestia ciężarnej. Wybór ośrodków tego typu jest obecnie ogromny. Istnieją szkoły prywatne, gdzie należy uiścić odpowiednią opłatę, jak i placówki refundowane w ramach NFZ, gdzie ciężarna nie jest obciążana żadną opłatą. Program szkół prywatnych jak i tych refundowanych, jest zazwyczaj podobny. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kurs tygodniowy, weekendowy czy miesięczny, ważne aby prowadzony był przez doświadczoną, wykwalifikowaną kadrę. Co ważne, warto aby obfitował w wiele zajęć praktycznych, a nie tylko „suchej teorii”. W szkołach rodzenia, program zajęć podzielony jest na bloki tematyczne, jak np.:

 • Zmiany fizjologiczne pojawiające się w trakcie ciąży,
 • Rozwój dziecka w poszczególnych etapach ciąży,
 • Radzenie sobie z codziennymi dolegliwościami,
 • Wykaz badań,
 • Objawy, które powinny wzbudzić niepokój,
 • Przegląd szpitali i porodówek znajdujących się w najbliższym rejonie,
 • Przygotowanie planu porodu,
 • Metody minimalizacji bólu porodowego,
 • Omówienie okresów porodu,
 • Cesarskie cięcie,
 • Postępowanie z noworodkiem – elementy opieki, codzienna higiena,
 • Karmienie noworodka,
 • Rola szczepień ochronnych podawanych noworodkowi,
 • Okres niemowlęcy – stany alarmowe, gdy należy niezwłocznie udać się do szpitala,
 • Wizyty patronażowe.

Warto zwrócić uwagę, aby zajęcia obfitowały w część praktyczną, jak chociażby ćwiczenie oddechu – niezwykle przydatne przy porodzie, kąpiel noworodka, reagowanie na stan zagrożenia życia noworodka – resuscytacja i reanimacja. Warto skorzystać z zajęć, aby uzyskać fachowe informacje dotyczące ciąży, porodu jak i opieki poporodowej.
Co ważne, jest to również szansa na poznanie położnej, która będzie przeprowadzać wizyty patronażowe. Szkoła rodzenia to również okazja na zadanie nawet najbardziej intymnych pytań, które nurtują przyszłych rodziców. Pamiętajmy, że w każdym mieście mamy możliwość skorzystania zarówno z oferty szkół prywatnych, jak i bezpłatnych, refundowanych z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia. Szczegółowych informacji warto szukać w szpitalach bądź na stronach internetowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze