Zaloguj
Reklama

Terapia partnerska versus terapia z partnerem zastępczym w leczeniu pochwicy (vaginismus).

Autorzy: Ben-Zion, Itzhak et al.
Terapia partnerska versus terapia z partnerem zastępczym w leczeniu pochwicy (vaginismus).
Fot. ojoimages
(5)

Kobiety mające partnerów niechcących uczestniczyć w terapii nie mogą przejść kompletnego leczenia pochwicy z powodu niemożności przejścia do etapu ćwiczeń dotyczących wprowadzania palca partnera i wprowadzenia członka.

Reklama

Celem pracy było porównanie tradycyjnej terapii partnerskiej z terapią wykorzystującą partnera zastępczego. Autorzy pracy przeprowadzili retrospektywne badanie kontrolne. Dane do badania uzyskano z kart pacjentów zapisanych do kliniki na leczenie pochwicy. Dokonano porównania wyników terapii 16 pacjentek z partnerem zastępczym z wynikami 16 pacjentek poddanych terapii z własnym partnerem.

Główny parametr oceny klinicznej: odbycie stosunku płciowego bez odczuwania bólu po zakończeniu terapii. 100% pacjentek z terapii z partnerem zastępczym było w stanie odbyć stosunek płciowy w porównaniu do 75% kobiet po terapii partnerskiej. Wszystkie pacjentki z grupy terapii zastępczym partnerem zakończyły leczenie pełnym sukcesem, natomiast w przypadku terapii partnerskiej sukcesem leczenie zakończyło 69% kobiet. 12% kobiet z terapii partnerskiej zdecydowało o przerwaniu leczenia z powodu braku efektów terapii, a 19% pacjentek zakończyło terapię z powodu rozstania ze swoim partnerem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • The Journal of Sexual Medicine, Volume 4, Number 3, May 2007, pp. 728-733(6)

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze