Zaloguj
Reklama

Toczeń rumieniowaty układowy u kobiet ciężarnych

Autorzy: Eliza F. Chakravaty et al
Toczeń rumieniowaty układowy u kobiet ciężarnych
Fot. ojoimages
(0)

Wśród kobiet chorujących na toczeń rumieniowaty układowy często obserwuje się nawroty choroby podczas ciąży lub w okresie poporodowym.

Reklama

Choroba ta może mieć niekorzystny wpływ zarówno na matkę jak i na płód, powodując utratę ciąży, poród przedwczesny, stan przedrzucawkowy czy tez opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. 

Eliza F. Chakravaty i wsp. przeprowadzili badania oceniające wpływ tocznia rumieniowatego układowego na przebieg i zakończenie ciąży.

Oceniano 63 ciąże u 48 kobiet. Nawrot choroby zaobserwowano w 68 % ciąż, większość nawrotów była łagodna. Stan przedrzucawkowy wystąpił w 12% ciąż. Zaobserwowano ze porody przedwczesne były związane z terapia prednizonem w okresie okołozapłodnieniowym, z zażywaniem leków przeciwnadciśnieniowych oraz z nawrotem choroby o ciężkim przebiegu podczas ciąży. Trombocytopenia u badanych ciężarnych była natomiast związana ze zwiększonym ryzykiem stanu przedrzucawkowego.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • American Jurnal of Obstetrics and Gynecology (2005) 192, 1897-904

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze