Zaloguj
Reklama

Upławy - dlaczego się pojawiają?

Autorzy: Anna Piotrowska
SPA
Fot. ojoimages
SPA
(5)

Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy. Świadczą najczęściej o istnieniu infekcji. Zaznaczyć należy, iż prawidłowa wydzielina jest bezbarwna i bezwonna jednak zmienia się wraz z cyklem. Każda kobieta powinna zatem obserwować wszelkie zmiany zachodzące w swoim organizmie.

Reklama

Bakteryjne zakażenie pochwy (waginoza bakteryjna) to najczęstsza z patologii pochwy stanowiąca prawie połowę wszystkich stanów zapalnych. Może dotyczyć od 15% do 30% kobiet. Przejawia się jednorodną białawą wydzieliną o charakterystycznym rybim zapachu.

Kobiety z rozwijającą się grzybicą pochwy skarżą się na upławy i świąd sromu. Szczyt zachorowań przypada między 16 a 30 rokiem życia ze względu na wysoką w tym okresie aktywność seksualną. Drożdżyca objawia się zwykle gęstymi, serowato- białymi upławami (u 90% chorych). Upławy nie mają przykrej woni. Występuje również bolesność i pieczenie.

Rzęsistkowica przejawia się żółtawo- zielonkawymi upławami. Są one dość obfite o przykrym zapachu. Mogą występować okresowo np: po lub przed menstruacją. Jest to choroba przenoszona drogą płciową. Kobiety skarżą się również na bóle w podbrzuszu oraz bolesne parcie na mocz.

Do zakażeń chlamydiozą również dochodzi przez kontakty seksualne (również przez seks analny i oralny). Pojawiają się ropne upławy o śluzowatej konsystencji, towarzyszy im pieczenie podczas oddawania moczu, bóle podbrzusza, mdłości, krwawienie między miesiączkami oraz ból podczas kontaktów intymnych.

Na zapalenie pochwy wpływa zatem:

  • nieprawidłowa higiena osobista;
  • choroby drobnoustrojowe;
  • zażywanie leków;
  • otyłość;
  • częste zmiany partnerów seksualnych;
  • ciąża.

Prawidłowe rozpoznanie i zlikwidowanie przyczyny dolegliwości zależy przede wszystkim od dokładnego wywiadu i badania. Jeżeli zatem zauważyłaś u siebie niepokojące upławy skonsultuj się z lekarzem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • W. Kazimierczak, P.Fiegler, P. Węgrzyn: Zakażenia grzybicze pochwy- diagnostyka, leczenie i zapobieganie nawrotom. Ginekologia Praktyczna 2004,5,28-31.

    A.Nalewczyńska, A. Cendrowska, J. Kowalska, B.Szyszka: Zaburzenia pochwy- postępowanie diagnostyczne oraz leczenie. Część I Zakażenia bakteryjne. Ginekologia Praktyczna 2009,3,33-36.

Reklama
(5)
Komentarze