Zaloguj
Reklama

Uszkodzenia mózgu noworodków wynikają z infekcji a nie z powikłań porodu.

Uszkodzenia mózgu noworodków wynikają z infekcji a nie z powikłań porodu.
Fot. Pantherstock
(0)

W przypadkach nieodpowiedniej diagnozy często próbuje się powiązać wynikłe uszkodzenia istoty białej mózgu noworodków – prekursora porażenia mózgowego i innych nieprawidłowości – z porodem dziecka. Badania przeprowadzone przez Johns Hopkins wskazują, iż uszkodzenia tego typu są bardziej związane z infekcjami noworodkowymi.

Reklama

Istota biała mózgu, odcinki włókien nerwowych, które to przekazują informacje w mózgu, najczęściej ulega uszkodzeniu w tzw. „end zones” pomiędzy długimi przenikającymi się tętnicami, które dostarczają krew do mózgu. Strefy te są wrażliwe na jakiekolwiek spadki w przepływach krwi i tlenu do mózgu jakie mogłyby się pojawić podczas powikłań porodowych, a wykrywane są  jako kwasica krwi pępowinowej.

Zespół badawczy Hopkinsa przedstawił medyczną dokumentację 150 przypadków wcześniaków urodzonych w okresie od maja 1994 do września 2001 i mających uszkodzenia istoty białej mózgu. Poszukując przyczyn zaistniałych uszkodzeń porównano przebieg porodu każdego omawianego przypadku z porodami bez powikłań zdrowych noworodków urodzonych w tym samym wieku ciążowym (23-24 tydzień ciąży).

Naukowcy stwierdzili, iż nasilenie kwasicy w krwi pępowinowej było podobne u dzieci chorych jak i zdrowych noworodków – podobne rezultaty otrzymano porównując inne czynniki takie jak: infekcje przebyte przez matkę czy ilość noworodków urodzonych po cesarskim cieciu i porodach pochwowych. Jedyna zauważona różnica dotyczyła przebytych infekcji płynu mózgowo rdzeniowego, krwi oraz tchawicy, które częściej dotykały dzieci z uszkodzeniem mózgu.

„Przeprowadzone przez nas badanie wskazuje na błędność opinii, iż istota biała mózgu, jej uszkodzenia, są powodem powikłań porodowych”- twierdzi lekarz Ernest Graham- „zgodnie z wynikami uzyskanymi przez nasz zespół badawczy największe powiązanie uszkodzeń dotyczyło przebytych infekcji noworodkowych”. Doktor Graham twierdzi, iż pomimo możliwości leczenia infekcji po porodzie, nadal ciężko jest wywnioskować, kiedy miały one swój początek. Nawet, jeśli uda się je wyleczyć to noworodki wciąż mogą być w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia trwałych uszkodzeń mózgu.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Johns Hopkins Medical Institutions

Reklama
(0)
Komentarze