Zaloguj
Reklama

Wirus HPV a rak jajnika: czy patogen sprzyja temu nowotworowi?

Jajniki
Fot. panthermedia
Jajniki
(0)

Wirus HPV to bardzo groźny drobnoustrój – może on bytować w ludzkim organizmie przez wiele lat, nie dając przy tym żadnych objawów, a jednocześnie odgrywa on istotną rolę w patogenezie poważnego nowotworu, jakim jest rak szyjki macicy. Nie jest to jednak jedyny możliwy nowotwór żeńskich narządów rozrodczych – u pacjentek występować może również chociażby rak jajnika. Czy w przypadku wspomnianego wyżej nowotworu wirus HPV również ma jakieś znaczenie w jego występowaniu?

Reklama

Wirus HPV to bardzo rozpowszechniony w populacji ludzkiej patogen – szacuje się, że w ciągu całego życia zakaża się nim nawet 80% aktywnych seksualnie osób. Jednocześnie mało kto zdaje sobie z tego w ogóle sprawę – dzieje się tak dlatego, że w przeważającej większości przypadków zakażenie przebiega całkowicie bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że wirus HPV jest niegroźny – sprzyjać on może bowiem występowaniu nawet i zagrażających życiu chorób.

U osób zakażonych HPV pojawiać się mogą różne problemy zdrowotne – jednym z nich są brodawki płciowe. Stanowią one defekt estetyczny, jednakże nie prowadzą do zagrożenia życia. Inaczej jest już w przypadku raka szyjki macicy – nowotworu, który dość często jakiekolwiek objawy daje bardzo późno, przez co bywa wykrywany w stadium, kiedy rokowania pacjentek nie są pomyślne.

Ze względu na to, iż istnieje wyraźny związek pomiędzy rakiem szyjki macicy a wirusem HPV, naukowcy przyglądali się temu, czy patogen sprzyjać może rozwojowi również i innych nowotworów narządów płciowych. Analizowano ryzyko wystąpienia m.in. raka jajnika, jednakże nie zaobserwowano wyraźnej korelacji pomiędzy wirusem HPV a tego rodzaju nowotworem.

Tak jak rzeczywiście wirus HPV może sprzyjać nie wszystkim nowotworom kobiecych narządów rozrodczych, tak bezapelacyjnie zakażenie nim zwiększa ryzyko raka szyjki macicy. Ze względu na to, jak groźna jest to choroba, zdecydowanie warto podejmować się działań, które mogą zmniejszać ryzyko jej wystąpienia – w tym celu możliwe jest skorzystanie ze szczepionki przeciwko HPV.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze