Zaloguj
Reklama

Wirus ZIKV- nowe zagrożenie!

Pamiątki z podróży
Fot. medforum
Pamiątki z podróży
(0)

Pierwsze doniesienia o wirusie Zika (ZIKV) sięgają ponad 70 lat. Dotyczą małp zamieszkujących obszar Afryki. Dziś znów wirus ten pojawia się ale przenoszony jest przez komary. Na tę chwilę nie udało się znaleźć lekarstwa ani szczepionki na tego wirusa. Nasza wiedza na jego temat cały czas jest znikoma.

Reklama

Wirus Zika początkowo przenoszony był przez komary Aedes aegypti i jak potwierdzono to on był bezpośrednią przyczyną narodzin noworodków z małogłowiem (wada rozwojowa, w której mózgoczaszka ma mniejsze rozmiary niż w przypadku prawidłowego rozwoju) w niektórych krajach. W chwili obecnej naukowcy z Recife Oswaldo Cruz Foundation wykazali, że wirus Zika może być przenoszony przez komary z rodziny Culex pipines (bardzo liczny gatunek komara występujący powszechnie w Polsce).

Co ważne początkowo przypadki zachorowania ludzi na chorobę przenoszoną przez tego wirusa były sporadyczne. Dziś jest ich coraz więcej i pojawiają się w różnych krajach.

 

 

W chwili obecnej trwają badania, których celem jest sprawdzenie jak szybko i w jakim klimacie wirus Zika się namnaża i czy nie doszło do jego mutacji.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze