Zaloguj
Reklama

Wizyta u seksuologa: kiedy warto o niej pomyśleć?

Bezsenność, Problemy w związku
Fot. panthermedia
Bezsenność, Problemy w związku
(0)

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce mało kto rozważał w ogóle możliwość wizyty u seksuologa, obecnie jednak z porad tego rodzaju specjalistów korzysta coraz więcej osób. Kiedy warto zapisać się do seksuologa i na czym polegają tego typu spotkania?

Reklama

Zarówno zdrowie psychiczne, jak i seksualne nieustannie pozostają tematami tabu. W Polsce sytuacja ta powoli się zmienia, nadal jednak wiele osób, które potrzebują pomocy czy to psychiatry, czy seksuologa, odracza zapisanie się na wizytę z powodu skrępowania czy wstydu. W praktyce jak najbardziej warto podejmować próby przełamania własnych oporów – wizyta u seksuologa zdecydowanie może umożliwiać rozwiązanie pewnych problemów.

Skorzystać z porady seksuologicznej mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku pacjentek zgłosić się na wizytę warto wtedy, gdy zmagają się one z problemami osiągnięciem orgazmu, trudnościami w osiągnięciu podniecenia seksualnego czy nieprzyjemnymi dolegliwościami (np. niepokojem) w trakcie kontaktów płciowych. Pacjenci mogą się z kolei udać do seksuologa wtedy, gdy mają oni zarówno trudności ze szczytowaniem, jak i problemy typowe właśnie dla ich płci, takie jak m.in. przedwczesny wytrysk czy zaburzenia wzwodu. Wspomina się również o tym, że wizyta u seksuologa bywa wskazana w przypadku osób, które doświadczyły w swoim życiu jakichś traumatycznych wydarzeń związanych z kontaktami płciowymi.

Osoby, które obawiają się wizyty u seksuologa, powinny wiedzieć o tym, iż spotkania polegają na rozmowie. Zazwyczaj pacjent rozmawia ze specjalistą sam na sam, do poradni seksuologicznej mogą się jednak zgłaszać również i pary (np. takie, które mają trudności w zaspokojeniu wzajemnych oczekiwań). Czas trwania terapii także bywa różny – czasami problemy pacjenta może rozwiązać jedna wizyta u seksuologa, czasami zaś konieczny jest cykl liczący kilka-kilkanaście spotkań.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze