Zaloguj
Reklama

Wpływ hormonalnej terapii estrogenami i/lub progesteronem na sen u kobiet postmenopauzlanych.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska
Wpływ hormonalnej terapii estrogenami i/lub progesteronem na sen u kobiet postmenopauzlanych.
Fot. Pantherstock
(0)

Celem pracy było zbadanie wpływu estrogenów i progesteronu na sen u kobiet postmenopauzalnych.

Reklama

33 pacjentki, po uprzednim przeprowadzeniu oceny klinicznej i hormonalnej oraz interpretacji ich polisomnogramu, losowo przypisano do grupy z terapią estrogenami lub do grupy z terapią placebo. Pacjentki te przeszły ponownie te same testy po upływie 12 tygodni. Następnie w trakcie terapii estrogenami lub placebo wszystkim kobietom, przez okres 12 tygodni, podano progesteron, a następnie wykonano końcowe badanie polisomnograficzne.

Stwierdzono, że zastosowanie terapii estrogenami wraz z progesteronem było bardziej skuteczne w porównaniu do terapii samymi estrogenami w obniżaniu ilości przypadków mimowolnych okresowych ruchów kończyn (PLM, periodic limb movements) w czasie snu, (8,1% vs. 2,8%), uderzeń gorąca (14,2vs. 0%) oraz bruksizmu (nadmierna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi) (11,1 vs 0%) podczas nocy czy też senności i trudności ze skupieniem uwagi w ciągu dnia.

Ilość przypadków nieregularnego oddechu, pobudzenia utrudniającego zaśniecie, odczuwanego niepokoju i problemów z pamięcią była obniżona w obu badanych grupach po terapii z progesteronem.

Hormonalna terapia nie wpływała znamiennie na jakość snu, a równocześnie obniżała występowanie uderzeń gorąca w obu badanych grupach jak również zmniejszała częstość przypadków PLM w grupie leczonej estrogenem plus progesteronem.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Int J Gynaecol Obstet. 2008 Sep 22

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze