Zaloguj
Reklama

Wstydliwy problem nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu u kobiet
Fot. panthermedia
Nietrzymanie moczu u kobiet
(0)

Problem nietrzymania moczu jest powszechnym zjawiskiem, które często staje się powodem powolnego wycofywania się z codziennego funkcjonowania społecznego oraz zawodowego. Prowadzi to do obniżenia jakości życia i odczuwania dyskomfortu, co jednak nie oznacza poszukiwania pomocy, a wręcz przeciwnie – wstydliwość, jaką problem wywołuje, powoduje, że mniej niż połowa kobiet odczuwająca tego typu dolegliwości zgłasza się do lekarza po pomoc. Istnieje wiele metod leczenie i dróg terapii, stąd niezwykle ważne jest wczesne podjęcie działania celem zapobiegnięcia rozwojowi problemu.

Reklama

Nietrzymanie moczu, w najprostszych słowach, polega na niekontrolowanym wycieku treści pęcherza bez względu na to, co stanowi tego przyczynę. Z problemem tym spotyka się około 5 milionów Polaków i choć klasyfikacje nie są niejednorodne, wyróżnić można 3 podstawowe grupy [1]. Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najbardziej powszechnym i najczęściej spotykanym problemem z tego zakresu, a polega na braku kontroli nad wyciekiem moczu z pęcherza podczas zwiększania się nacisku na pęcherz – kiedy kichamy, kaszlemy, śmiejemy się, podnosimy coś ciężkiego lub uprawiamy sport. Naglące nietrzymanie moczu pojawia się, kiedy wypieracz – mięsień odpowiedzialny za opróżnianie pęcherza – wykazuje nadwrażliwość, przez co nawet przy delikatnym jego uaktywnieniu do mózgu dociera sygnał o potrzebie skorzystania z toalety. W odpowiedzi mięśnie przechodzą w stan skurczu, co odczuwane jest przez nas jako nagła potrzeba [2]. Trzecią w klasyfikacji postacią jest mieszana postać nietrzymania moczu, który zawiera w sobie cechy zarówno postaci wysiłkowej, jak i naglącej [1].

Problem ten, jak widać, jest mocno rozpowszechniony w społeczeństwie, co powoduje, że jest to zagadnienie medyczne, społeczne oraz ekonomiczne. Jak wskazują badania, kobiety spotykające się z tą dolegliwością, powoli zaczynają się wycofywać z życia społecznego czy zawodowego, co prowadzi w efekcie do obniżenia jakości życia. Pomimo skali problemu mniej niż połowa cierpiących z tego powodu kobiet zgłasza się do specjalisty po pomoc [1]. Z tej perspektywy nietrzymanie moczu staje się problematyczne i kłopotliwe – wywołuje ogromny dyskomfort. Stąd lekarze apelują, by problemu nie bagatelizować i zgłosić się po poradę. Wczesne zdiagnozowanie, już przy pierwszych objawach, pozwala na łatwiejsze, szybsze i skuteczniejsze leczenie, które samo w sobie może mieć różne formy – począwszy od leczenia farmakologicznego, przez leczenie zachowawcze, aż po operacyjne, które skuteczne jest aż w 80% przypadków. Bardzo ważne także są ćwiczenia pęcherza, gimnastyka mięśni miednicy oraz kontrolowanie wagi ciała [2].

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] A.M. Borowicz, K. Wieczorowska-Tobis: Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu nietrzymania moczu. „Gerontologia Polska” 2010, t. 18, nr 3, s. 114–119.
    [2] D. Powolny: Wstyd się leczyć. „Moda na zdrowie” 2009/08, nr 8(75), s. 38-39.

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze