Zaloguj
Reklama

Wynicowanie macicy spowodowane występowaniem mięsaka macicy.

Autorzy: Cormio G et al.
Wynicowanie macicy spowodowane występowaniem mięsaka macicy.
Fot. ojoimages
(5)

Wynicowanie macicy należy do rzadkich stanów patologicznych towarzyszących okresowi połogu. Niepoporodowe  wynicowanie macicy jest jeszcze bardziej incydentalne i znanych jest tylko kilka takich przypadków spowodowanych mięsakiem tego narządu.

Reklama

W pracy opisano przypadek 79-letniej kobiety, nieródki, przyjętej do szpitala z powodu krwawień pochwowych. Badanie miednicy wykonane pod narkozą ujawniło obecność dużej masy patologicznej wychodzącej z szyjki macicy i wypełniającej przestrzeń pochwy aż do wejścia do narządu. Przeprowadzono badanie per rectum, w którym nie można było dokonać identyfikacji macicy. Postawiono diagnozę wystąpienia wynicowania macicy i zalecono wykonanie u pacjentki całkowitej brzusznej histerektomii wraz z bilateralnym wycięciem przydatków. Równocześnie pobrano do badania węzły chłonne. Nie wystąpiły powikłania pooperacyjne i pacjentkę wypisano ze szpitala po 5-ciu dniach od zabiegu. Kobietę tą następnie poddano pooperacyjnemu naświetlaniu miednicy. W okresie 19 miesięcy od rozpoczęcia leczenia nie wystąpił żaden z objawów nawrotu choroby.

Chroniczne nie-poporodowe wyniciwanie macicy można uważać za bardzo rzadko występujące powikłanie towarzyszące złośliwemu guzowi przewodu Mullera.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Gynecol-Obstet-Invest. 2006; 61(3): 171-3

Reklama
(5)
Komentarze