Zaloguj
Reklama

Wysokie ryzyko wystąpienia infekcji wywołanej chlamydia w środowisku studenckim

Wysokie ryzyko wystąpienia infekcji wywołanej chlamydia w środowisku studenckim
Fot. ojoimages
(0)

Maj 2006- studenci pierwszego roku szkół wyższych na południowo-wschodnim obszarze USA będący w wieku 20 lat byli prawie 70 % bardziej narażeni na występowanie u nich chlamydiozy w porównaniu do ich kolegów w wieku 20-24 lat - donoszą najnowsze wyniki badań doktora Adelberta Jamesa, profesora z wydziału ginekologii i położnictwa na Emory University School of Medicine.

Reklama

Badanie skriningowe wykonane w kwietniu 2004 roku dotyczyło grupy 789 studentów ( w tym 263 pierwszorocznych), u których wykonano test na obecność chlamydii. W badaniu wzięli udział studenci 10 szkół wyższych (Alabama, Georgia, Misissippi). Większość badanych stanowili amerykanie pochodzenia afro-amerykańskiego (80.2%) a ponad połowa badanych była płci żeńskiej (57%). Średni wiek badanego wynosił 21.7 lat.

Ilość przypadków chlamydii w całej badanej populacji studentów wynosiła 9,7%, a wśród pierwszorocznych studentów aż 13%. Dr James uważa, iż należy wprowadzić testy skriningowe i zapewnić odpowiednie leczenie w trosce o zdrowie studentów. Również ważnym aspektem jest odpowiednia edukacja pierwszorocznych studentów na temat ryzyka STD (sexually transmitted diseases) i metod ich zapobiegania.

"The Centres for Disease Contol zaleca kobietom poniżej 25 roku życia, które są aktywne seksualnie i uprawiają seks bez zabezpieczenia, aby wykonały test na występowanie chlamydii" - uważa dr James -"jest to bardzo ważna kwestia,  gdyż chlamydia może być odpowiedzialna za część przypadków ciąż pozamacicznych oraz niepłodności młodych kobiet; jest ona bezobjawowa w 80% przypadków u kobiet i w 50% u mężczyzn."

Studenckie ośrodki zdrowia w USA zapewniają takie testy na chlamydię i odpowiednie leczenie tylko w przypadkach pacjentów z objawami infekcji.

Przyszłościowe plany projektu dotyczą powiększenia akcji monitorowania powszechnego występowania przypadków chlamydii na terenach szkół wyższych. W celu dokładnego określenia momentu zarażenia  chlamydią w grupie pierwszorocznych studentów (czy nastąpiło to przed rozpoczęciem nauki w danej szkole czy też w trakcie) planuje się rozpoczęcie badań skriningowych na początku roku akademickiego.

Polecamy także https://www.forumginekologiczne.pl/txt/a,3024,0

 

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Emory University Health Sciences Center

Reklama
(0)
Komentarze