Zaloguj
Reklama

Zaburzenia metaboliczne jako powikłanie nadciśnienia indukowanego ciążą.

Autorzy: Forest JC et al.
Zaburzenia metaboliczne jako powikłanie nadciśnienia indukowanego ciążą.
Fot. Pantherstock
(0)

W pracy tej podjęto się wyjaśnienia przyczyn powstawania zaburzeń metabolicznych u kobiet, które cierpiały na stan przedrzucawkowy.

Reklama

Zbadano 168 ciężarnych, które chorowały na stan przedrzucawkowy i porównano je do 168 przypadków kontrolnych. Wszystkie pacjentki zaproszono po porodzie na wizytę do lekarza, w okresie 7,8 lat po porodzie, celem wypełnienia ankiety określającej stopień ryzyka serocwo- naczyniowego, a także pobrania próbek krwi do badania.

Pacjentki z nadciśnieniem miały wyższe ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, oraz były bardziej otyłe niż kobiety w grupie kontrolnej. Miały także niższy poziom LDL- cholesterolu, i szybciej wzrastał u nich poziom glukozy i miały wyższy poziom insuliny. Syndrom zaburzeń metabolicznych charakteryzował głównie grupę kobiet z nadciśnieniem indukowanym ciążą.

Autorzy wysnuli także związek częstszego występowania zaburzeń metabolicznych u kobiet rasy białej i powyżej 30 roku życia, niż u kobiet ze stanem przedrzucawkowym, które były pierwszy raz w ciąży.

 

Potwierdzenie tych tez wymaga jednak szerszych badań nad wpływem nadciśnienia w ciąży na występowanie po porodze zaburzeń metabolicznych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Obstet-Gynecol. 2005 Jun; 105(6): 1373-80

Reklama
(0)
Komentarze