Zaloguj
Reklama

Zaburzenia w układzie moczowym w okresie ciąży i po porodzie.

Autorzy: D\'Alfonso A et al.
Zaburzenia w układzie moczowym w okresie ciąży i po porodzie.
Fot. ojoimages
(0)

Zmiany jakie zachodzą w miednicy matki podczas porodu mogą być przyczyną zmian w układzie moczowo-płciowym. Stanowią one podstawę takich patologii jak np. wysiłkowe nietrzymanie moczu (SUI).

Reklama

Występowanie tej jednostki chorobowej jest związane z wieloma czynnikami łącznie z masą urodzeniową noworodka czy też otyłością. W badaniu przeanalizowano 120 przypadków pacjentek w tym: 60 nieródek, 40 kobiet po jednym porodzie i 20 po kilku porodach. Pacjentki te podzielono na trzy grupy ze względu na doświadczane problemy związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. W pierwszej grupie zebrano kobiety, u których wystąpiło nietrzymanie moczu w okresie ciąży (76%). Stwierdzono, iż problemy te są znacząco powiązane z ilością ciąż i przybraniem na wadze. 18% pacjentek z tej grupy odnotowało występowanie IUS w okresie poporodowym.

W drugiej grupie znalazły się kobiety nieodczuwające żadnych problemów związanych z nietrzymaniem moczu w okresie ciąży i po porodzi.

Do trzeciej grupy zaliczono pacjentki, które pomimo braku jakichkolwiek problemów z układem moczowym w okresie ciąży, po porodzie skarżyły się na nietrzymanie moczu.

Otrzymane wyniki pomimo, iż stanowią cześć badań wstępnych, ujawniły stałą częstość występowania nietrzymania moczu w okresie ciąży i po porodzie oraz uwydatniły związane z tym problemem czynniki ryzyka.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Clin-Exp-Obstet-Gynecol. 2006; 33(1): 23-

Reklama
(0)
Komentarze