Zaloguj
Reklama

Zachowanie dziecka może być „zaprogramowane” już podczas ciąży.

Zachowanie dziecka może być „zaprogramowane” już podczas ciąży.
Fot. ojoimages
(5)
Jak wynika z badań prospektywnych, których wyniki opublikowano w ostatnim numerze „Child Development”, lęk u matki podczas pierwszych 12 do 22 tygodni ciąży związany jest ze zwiększoną zapadalnością dziecka na zaburzenia tj. zespół nadreaktywności i upośledzenia skupiania uwagi (ADHD). Stwierdzono, że w etiologii tego zespołu odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i nie genetyczne czynnik prenatalne wpływające na procesy rozwojowe mózgu.
 
Występowaniem sytuacji lękowych podczas wspomnianych tygodniach ciąży można był wyjaśnić aż 22% przypadków ADHD, nie miały natomiast wpływu takie czynniki jak: płeć dziecka, wykształcenie rodziców, palenie podczas ciąży, waga urodzeniowa czy sytuacje lękowe matki zaistniałe po porodzie. Wydaje się więc, że lek odczuwany przez matkę w okresie prenatalnym może przyczynić się do zmian w  naurobehawioralnym rozwoju dziecka.
 
Autorzy sugerują więc konieczność opracowywania specjalnych programów którymi należałoby obejmować matki w wysokim stopniu narażone na lęk i które pozwalałyby na redukcje stresu i ćwiczenie zachowań pozwalających na zmniejszanie uczucia lęku i łagodzenie neuroendokrylnych reakcji na stres w okresie wczesnej ciąży
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie)

Źródło tekstu:

  • Child Dev. 2004;75:4

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze