Zaloguj
Reklama

Zanieczyszczenie środowiska, ciąża, ADHD

Zanieczyszczenie środowiska, ciąża, ADHD
Fot. ojoimages
(5)

Ekspozycja na organofosforany zwiększa ryzyko ADHD.

Reklama

Grupa pestycydów stanowiąca pod względem chemicznym organofosforany znana jest z uszkadzającego działania na układ nerwowy. Amy Marks z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA) i współpracownicy poddali niedawno badaniom kilkaset mieszkanek silnie zanieczyszczonej tymi substancjami doliny Salinas Valley.

Kiedy kobiety te były w ciąży pojedynczej, naukowcy przeanalizowali próbki ich moczu, a następnie przeprowadzili z nimi wywiady po upływie 3,5 oraz 5 lat. Zgodnie z publikacją w internetowym wydaniu czasopisma „Environmental Health Perspectives” z 19 sierpnia u 8,5 procenta dzieci uczestniczek badań zdiagnozowano ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej).

 Badacze stwierdzili, że to zaburzenie częściej występowało u potomstwa matek, których mocz zawierał większe stężenia 6 związków chemicznych powstających w organizmie w wyniku przemian jednej z omawianych substancji - fosforanu dialkilowego (dialkyl phosphate – DAP). Odkrycie to ma duże znaczenie, ponieważ ADHD negatywnie wpływa na rozwój społeczny i wyniki w nauce dotkniętych nim dzieci.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze