Zaloguj
Reklama

Zastosowanie „krótkiej interwencji” w przypadkach spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne.

Autorzy: Mary J. O’Connor et al.
Zastosowanie „krótkiej interwencji” w przypadkach spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne.
Fot. medforum
(0)

W pracy poddano analizie skuteczność zastosowania „krótkiej interwencji” jako techniki pomocnej w utrzymaniu abstynencji alkoholowej w przypadku kobiet ciężarnych. Drugim celem badania była ocena wyników noworodkowych w tej grupie.

Reklama

255 ciężarnych uczestniczących w programie the Public Health Foundation Enterprises Management Solutions Special Supplemental Nutrition Program for Women, Infants and Children, które przyznały się do spożywana alkoholu podzielono na dwie grupy: 1) pacjentki, które poddano samej ocenie pod kątem spożywania alkoholu oraz  2) pacjentki, u których zastosowano „krótką interwencję” kontynuowaną aż do trzeciego trymestru ciąży.

„Krótka interwencja” polegała na 10-15 minutowych sesjach terapeutycznych. Analizie poddano następujące wyniki noworodkowe: masę urodzeniową, długość ciała noworodka oraz jego stan urodzeniowy.

U kobiet z grupy „krótkiej interwencji” 5-krotnie częściej odnotowywano abstynencję po zastosowaniu interwencji w porównaniu do kobiet z grupy gdzie stosowano samą ocenę. Noworodki matek z grupy „krótkiej interwencji” wykazywały większą masę urodzeniową i długość ciała, a współczynnik śmiertelności płodów był 3-krotnie niższy (0,9%) w porównaniu do noworodków z grupy samej oceny (2,9%).

„Krótka interwencja” przeprowadzana przez osoby kompetentne, niebędące lekarzami wykazuje duży wpływ na postępowanie pacjentek.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • American Journal of Public Health, February 2007, Vol 97, No. 2, 252-258.

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze