Zaloguj
Reklama

Zastosowanie metody Biofeedback i/lub ćwiczeń mięśni zwieraczy do leczenia poporodowego nietrzymania kału.

Autorzy: Norton C et al.
Zastosowanie metody Biofeedback i/lub ćwiczeń mięśni zwieraczy do leczenia poporodowego nietrzymania kału.
Fot. Pantherstock
(5)

Nietrzymanie kału jest dolegliwością szczególnie kłopotliwą i wstydliwą związaną z poważnymi następstwami społecznymi i ekonomicznymi. Jako terapię objawów nietrzymania kału stosuje się specjalne ćwiczenia mięsni zwieraczy oraz metodę Biofeedback. Jednakże w dalszym ciągu standardy leczenia pozostawiają wiele do życzenia a zakres domniemanych (rzekomych) korzyści nie został jeszcze omówiony i przedstawiony.

Reklama

Celem pracy było wyznaczenie wpływu stosowania metody Biofeedback i /lub ćwiczeń mięśni zwieraczy/ mięsni dna miednicy na leczenie nietrzymania kału w grupie pacjentów dorosłych.

Jako źródło danych zastosowano: The Cochrane Pregnancy and Chilbirth Group Trias Register (luty 2006) oraz piśmiennictwo tematycznych artykułów.

W przeglądzie zebrano 11 kwalifikujących się badań obejmujących ogólną liczbę 564 pacjentów. Tylko w trzech badaniach jakość metodologiczna była wystarczająco dobra. W żadnej z prac nie odnotowano większej różnicy w wynikach porównujących metodę Biofeedback do ćwiczeń czy też innych metod leczenia. Zasugerowano, iż połączenie metody Biofeedback z ćwiczeniami i stymulacją elektryczną mięśni zwieracza odbytu zapewnia więcej krótkotrwałych korzyści w porównaniu do zastosowania metody Biofeedback w obrębie pochwy i ćwiczeń dla kobiet cierpiących na nietrzymanie stolca z przyczyn położniczych.

Ograniczona ilość badań oraz słaba ich metodyka nie pozawala na przeprowadzenie ostatecznej oceny możliwej roli ćwiczeń mięśni zwieraczy i metody Biofeedback w leczeniu pacjentów z nietrzymaniem stolca.

Autorzy przeglądu nie znaleźli żadnych dowodów potwierdzających korzystniejszy wpływ na polepszanie wyników w przypadku leczenia metodą Biofeedback i/lub wykonywania ćwiczeń w porównaniu do innych terapii leczenia nietrzymania kału. Istnieje potrzeba przeprowadzenia dobrze zaplanowanych i bardziej szczegółowych badań klinicznych dotyczących porównania terapii nietrzymania kału grupie pacjentów dorosłych.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • The Cochrane Library, Issue 3, 2006

Reklama
(5)
Komentarze