Zaloguj
Reklama

Zdrowie prenatalne a higiena jamy ustnej

Autorzy: Anna Pyka
Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(0)

Prawidłowy stan uzębienia i kontrola chorób jamy ustnej może zagwarantować dobry stan zdrowia matki przed i w czasie ciąży, a także redukuje ryzyko przeniesienia bakterii z organizmu matki do organizmu dziecka.

Reklama

Według licznych wyników badań, przeprowadzonych przez American Congress of Obstetricians and Gynecologists, wiele kobiet nie szuka (ponieważ nie jest poinformowana o takiej konieczności), właściwej opieki stomatologicznej, w ramach rutynowej opieki prenatalnej.

Kobiety, które planują zajść w ciążę powinny odwiedzić swoich stomatologów i wykonać wszelkie konieczne zabiegi przed ciążą. Matki powinny być też zachęcane, aby odwiedzały swoich dentystów w celu rutynowych wizyt profilaktycznych w czasie ciąży.

Ze względu na naturalne zmiany hormonalne w czasie ciąży, dziąsła są bardziej podatne na obrzęk i stan zapalny. W związku z tym bakterie mogą łatwo się gromadzić, powodując choroby dziąseł oraz dalsze powikłania zdrowotne dla matki i dziecka.

Choroby jamy ustnej zwiększają ryzyko, że bakterie dostaną się do krwiobiegu, powodując potencjalne zagrożenie zakażenia, w organizmie matki lub dziecka.

Wyniki badań wykazały również związek między chorobami jamy ustnej u matek, a  zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu lub niskiej wagi urodzeniowej. Dostarczyły również dowodów, że jeżeli higiena jamy ustnej matki nie jest na odpowiednim poziomie, może na tym ucierpieć zdrowie jamy ustnej dziecka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Society for Women's Health Research

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze