Zaloguj
Reklama

Zespół jajników policystycznych - problemy hormonalne w okresie rozrodczym

Ból brzucha
Fot. Pantherstock
Ból brzucha
(5)

Kobieta w okresie reprodukcyjnym może zmagać się z wieloma zaburzeniami hormonalnymi, w tym z zaburzeniami miesiączkowania.

Reklama

Jedną z najczęstszych przyczyn tych zaburzeń jest zespół jajników policystycznych (PCOS). Jest to zespół, który również jest najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet. [1] Istotne jest również to, iż zespół ten może występować zarówno u kobiet z nieregularną owulacja jak również u kobiet, u których cykl miesiączkowy jest regularny.

Do najważniejszych wyznaczników diagnostycznych PCOS zalicza się:

  • nieregularną miesiączkę (z cyklami bezowulacyjnymi co związane jest z oddziaływaniem hormonów),
  • problemy z otyłością,
  • zbyt duże owłosienie (nadmierny typ owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn),
  • nadmiar męskich hormonów (androgenów).

Często u kobiet z PCOS, wykrywa się zwiększoną oporność na insulinę, która oddziaływując na jajniki powoduje zwiększone wydzielanie androgenów. W diagnozie istotne jest badanie ginekologiczne, zebranie wywiadu z pacjentką oraz wykonanie badania ultrasonograficznego.

Kluczowe znaczenia dla diagnozy ma wykonanie badań hormonalnych, które pozwala na określenie stężenia poszczególnych hormonów.[2]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Rola niedoboru inozytolu w patofizjologii zaburzeń występujących w zespole policystycznych jajników”,Artur J. Jakimiuk, Jacek Szamatowicz, Ginekologia Polska, 2014, 85
    [2] „Zespół policystycznych jajników” Jarosław Jacek Maj, lekarz ginekolog-położnik

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze