Zaloguj
Reklama

Ziarno kakaowca - indiański symbol życia i płodności

Kawa
Fot. medforum
Kawa
(5)

Aztekowie przypisywali drzewu kakaowca boską moc. Dla Majów ziarno kakaowca było symbolem życia i płodności. Podczas obrzędu weselnego Majów narzeczona wręczała swojemu wybrankowi kolorowo malowany stołeczek i pięć ziaren kakao, a on odwzajemniał się, wręczając wybrance spódnicę i także pięć ziaren kakao, przy tym wypowiadając formułkę „Daję ci to na znak, że biorę cię za żonę”. Ona odpowiadała: „Daję ci to na znak, że biorę cię za męża”. I tak oto ziarenko kakaowca stawało się zalążkiem ich szczęścia rodzinnego i początkiem wyczekiwania na liczną gromadkę potomstwa.

Reklama

Ziarno kakaowca jest bogatym źródłem magnezu - pierwiastek ten stymuluje działanie przysadki mózgowej odpowiedzialnej za bilansowanie gospodarki hormonalnej organizmu. Kobiety intuicyjnie odczuwają potrzebę kompensowania sobie magnezu i wówczas, zwłaszcza przed miesiączką, wzrasta ich apetyt na czekoladę. Bogactwo magnezu zawartego w ziarnach kakaowca ma także korzystny wpływ na poprawę kondycji mięśnia sercowego, zwiększa się siła pompowania krwi, a rezultacie lepiej dotleniony jest mózg i wszystkie narządy.

Ziarno kakaowca działa kojąco na sferę psyche, zawiera ono naturalne endorfiny (anandamidy), które potęgują w nas doznanie przyjemności. Co ciekawe, w kakao obecna jest także substancja zwana fenyloetyloaminą, jest ona identyczna do tej, która jest wydzielana przez mózg w chwili ekscytacji i podniecenia seksualnego. Kakao zwiększa wydzielanie serotoniny – substancji „szczęścia” – odpowiedzialnej za dobry nastrój i uczucie zadowolenia.

Mówiąc o kakaowcu, nie sposób przemilczeć jego właściwości detoksykacyjnych - jest on bogatym źródłem antyoksydantów, które stanowią ochronę dla naszego organizmu przed wirusami, rakiem, uszkodzeniem DNA i chorobami skóry.

Ziarno kakaowca przoduje pod względem ilości zawartości minerałów. Prócz wspomnianego już magnezu, zawiera chrom, wapń, żelazo, mangan, cynk i miedź, witaminy A, E, B, a także wszystkie najważniejsze składniki odżywcze konieczne do prawidłowego metabolizmu i dobrej kondycji psycho-fizycznej. Wyciąg z ziaren kakaowca znalazł się w składzie suplementu diety wspomagającego płodność, dedykowanego kobietom planującym poczęcie dziecka - Pro Conceptio Femina.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze