Zaloguj
Reklama

Zmiany w aktywności fizycznej podczas ciąży i w połogu.

Zmiany w aktywności fizycznej podczas ciąży i w połogu.
Fot. ojoimages
(0)

Przeprowadzono badania nad powiązaniem ciąży ze zmianą aktywności fizycznej, siły i kondycji u kobiet.

Reklama

Badanie oparto na przeprowadzeniu ankiety i testów sprawnościowych wśród grupy kobiet o różnym indeksie masy ciała (BMI).

Wzięły w nim udział 63 kobiety, a testy przeprowadzono przed zajściem w ciąże, a następnie w 6 i 27 tygodniu  po porodzie. Aktywność fizyczna badana była za pomocą specjalnie przygotowanego kwestionariusza. Kondycję badano na ergometrycznym rowerze za pomocą testu maksymalnego zużycia tlenu, natomiast siłę za pomocą testu maksymalnego jednego powtórzenia. Poszczególne wyniki różniły się jakościowo, lecz nie ilościowo. Podobne wyniki były dla częstości akcji serca, wentylacji, maksymalnego zużycia tlenu, wymiany tlenowej oraz siły. Zauważono, że maksymalne zużycie tlenu spadło z okresu przed zajściem w ciążę do 6 tygodnia po porodzie, i dalej spadało do 27 tygodnia po porodzie. Zauważono także, że grupa kobiet z najwyższym BMI miała o wiele niższe maksymalne zużycie tlenu.

Na podstawie tych badań wywnioskować można, że aktywność fizyczna, siła i kondycja znacznie obniżają się tuż po porodzie w stosunku do ich wartości sprzed ciąży, lecz do 27 tygodnia po porodzie powoli powracają do stanu sprzed ciąży.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Treuth MS et al.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze