Zaloguj
Reklama

Związek pomiędzy czynnikami reprodukcyjnymi i menstruacyjnymi a postmenopauzalnym stężeniem androgenów.

Autorzy: Chubak J et al.
Związek pomiędzy czynnikami reprodukcyjnymi i menstruacyjnymi a postmenopauzalnym stężeniem androgenów.
Fot. ojoimages
(0)

Czynniki reprodukcyjne i menstruacyjne jak również wysokie stężenie estrogenów i androgenów są związane z ryzykiem wystąpienia raka jajnika oraz raka piersi u kobiet po okresie menopauzy.

Reklama

W celu analizy możliwych etiologicznych powiązań pomiędzy charakterystykami reprodukcyjnymi i menstruacyjnymi a ryzykiem raka autorzy pracy badali zależności pomiędzy tymi charakterystykami a surowiczym stężeniem całkowitego testosteronu, wolnego testosteronu, androstendionu, DHEA, oraz DHEA-S. W grupie badanej znalazło się 167 kobiet po menopauzie. Analizowane pacjentki prowadziły siedzący tryb życia/pracy, miały nadwagę/otyłość oraz nie stosowały terapii hormonalnej.

Kobiety z obustronnie usuniętymi jajnikami, w porównaniu do kobiet mających jajniki, miały wyższe stężenia DHEA-S o 42%, stężenie całkowitego testosteronu było o 35% niższe, a stężenia wolnego testosteronu były niższe o 23%. Kobiety, które w przeszłości stosowały terapię ziołową, miały przeciętnie wyższe o 25 % stężenie całkowitego i wolnego testosteronu od stężenia tego związku u kobiet, które nie stosowały terapii ziołowej. Nie wykryto żadnych innych dodatkowych znaczących zależności.

Przeprowadzone badanie nie podtrzymuje hipotezy, iż czynniki reprodukcyjne lub menstruacyjne, z wyjątkiem pacjentek z wyciętym jajnikiem, są związane z postmenopauzalnym stężeniem androgenów.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • J-Womens-Health-(Larchmt). 2005 Oct; 14(8): 704-12

Reklama
(0)
Komentarze