Zaloguj
Reklama

Życie seksualne Polaków

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródła: magazyn psychologiczny,, Charaktery”,,, Seks nad Wisłą A.D. 2011”, nr1, styczeń 2012
Para w łóżku
Fot. Pantherstock
Para w łóżku
(5)

Najnowsze raporty wykazały, że aż 68% Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego, a jedynie 9% nie odczuwa satysfakcji z seksu. Dane te dotycz osób między 15. a 59. rokiem życia.

Reklama

Badania wykazały, że co piąty Polak żyje w związku nieformalnym, w tym co trzeci w przyszłości planuje zawrzeć związek małżeński. 25% ankietowanych uważa, że związek małżeński nie jest potrzebny osobom, które się kochają, a jedna piąta twierdzi, że nie daje gwarancji trwałości związku.

W porównaniu do badań z 2005 roku, spadła liczba podejmowanych kontaktów seksualnych poza stałym związkiem. Prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog, pedagog, doradca rodzinny, twierdzi, że związki stają się coraz bardziej liberalne. Polacy decydują się na bycie singlem z różnych powodów:

  • taka jest ich koncepcja życia,
  • nie znajdują odpowiedniego partnera,
  • mają negatywne doświadczenia z poprzednich związków,
  • chcą być niezależni.

W życiu Polaków seks odgrywa ważną rolę. Twierdzi tak 50% kobiet i 63% mężczyzn. Większość Polaków uprawia seks przynajmniej raz w tygodniu, z czego połowa 2-3 razy w tygodniu.

Tylko co dwudziesty Polak współżyje codziennie. W porównaniu do raportu sprzed sześciu lat, znacznie wzrosła grupa osób korzystająca z płatnych usług seksualnych. Co siódmy mężczyzna i co dwusetna kobieta przyznaje się do korzystania z tego typu usług.

Większość Polaków jest zadowolona ze swojego życia seksualnego, z czego co piąty nie potrafi określić jak bardzo. Profesor Zbigniew Izdebski tłumaczy to tym, że w sferze seksu Polacy są mało wymagający.

Bardzo niepokojący jest fakt, ze aż 35% ankietowanych traktuje homoseksualizm jako chorobę. Okazało się też, że osoby mające problem z seksem, nie szukają pomocy u specjalistów, np. psychologów czy seksuologów.

Reklama
(5)
Komentarze