Serwisy Medforum
Reklama

Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?

Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?
Fot. Pantherstock
(4)
W artykule zawarto wszystkie wiadomości, które każda pacjentka powinna wiedzieć na temat nadżerki szyjki macicy. Omówiono istotę schorzenia, jego objawy i leczenie.

Nadżerka jest najczęściej spotykaną zmianą chorobową części pochwowej szyjki macicy. Szacuje się, iż nadżerkę szyjki macicy spotyka się u co czwartej kobiety. Nie jest to schorzenie, które w bezpośredni sposób zagraża życiu kobiety, jednakże jak każda choroba nie może być zlekceważona. Zaniedbana i nieleczona nadżerka może bowiem doprowadzić do rozwinięcia się o wiele poważniejszych stanów chorobowych, jak np. choroba nowotworowa. Nie leczona nadżerka predysponuje do powstania raka szyjki macicy. Najczęściej ze względu na częsty brak wyraźnych objawów towarzyszących nadżerce jest ona rozpoznawana dopiero podczas rutynowego badania ginekologicznego. We wziernikach na uwidocznionej części pochwowej szyjki macicy tzw. tarczy można zauważyć żywoczerwony, wyraźnie odgraniczony od zdrowego nabłonka jego ubytek o nierównej powierzchni.  Niewątpliwie warto mu się przyjrzeć bliżej by w pełni poznać istotę tworzenia się tych zmian chorobowych.

Prawidłową, niezmienioną chorobowo szyjkę macicy pokrywają dwa rodzaje nabłonka. Część pochwowa szyjki macicy pokryta jest od strony zewnętrznej nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, natomiast od wewnątrz czyli tzw. kanał szyjki wyścielony jest nabłonkiem gruczołowym. Na tzw. tarczy czyli ujściu zewnętrznym szyjki macicy obydwa te nabłonki stykają się ze sobą.

W zależności od mechanizmu tworzenia się nadżerki wyróżniamy nadżerkę prawdziwą, nadżerkę rzekomą oraz nadżerkę przednowotworową. O nadżerce prawdziwej mówimy wtedy, gdy pod wpływem różnych czynników jak np. uraz mechaniczny, stan zapalny pochwy i inne, dochodzi do ubytku nabłonka. Za nadżerkę rzekomą, uważa się zmianę powstałą na skutek zastąpienia nabłonka wielowarstwowego płaskiego, pokrywającego zewnętrzną powierzchnię części pochwowej szyjki macicy, nabłonkiem wyścielającym jej kanał. Zjawisko takie nosi nazwę metaplazji. Bardzo rzadko zdarza się przekształcenie metaplazji w dysplazję szyjki macicy co z kolei niesie ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Z tym rodzajem nadżerki można się spotkać najczęściej.

(4)

Autor/autorzy opracowania:

Reklama

Komentarze

  Czy wiesz, że za każdą dodaną wypowiedź otrzymujesz punkty w rankingu użytkowników?
 • Komentarze do: Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?
  10-09-2015 12:17:47

  Miałam dużą nadżerkę, plamiłam po każdym stosunku i miałam ciągłe upławy. Ginekolog stwierdził że nie ma na co czekać i mi ją wymroził. Zabieg trwał kilkanaście minut, przez pierwszy tydzień zakładałam dopochwowo betadine, w celu ochrony przed namnażaniem patogenów, przez kolejny tydzień hydrovag w celu przyspieszenia gojenia i nawilżenia śluzówki. Do tej pory mam spokój, na szczęście nadżerka nie odnowiła się.

 • Komentarze do: Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?
  27-08-2015 17:41:08

  Po 2 latach obserwacji usunęłam nadżerkę bo była u mnie przyczyną nawracających infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Wymrażanie trwa krótko jest prawie bezbolesne, nie pozostawiło u mnie żadnej blizny, po 6 tygodniach można normalnie współżyć. Jedynie co to należy zadbać o odbudowę mikroflory, która została uszkodzona zabiegiem – ja aplikowałam dopochwowy invag zgodnie z zaleceniem lekarza. Krąży opinia że póki cytologia jest w porządku to nie trzeba nic robić z nadżerką, szczególnie jeśli nie rodziło się dzieci. Ja miałam zabieg przed ciążą i nie miałam żadnych problemów z „otwieraniem ujścia”.

 • Komentarze do: Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?
  13-08-2015 17:57:43

  Pani Lence na różnych forach vagical pomagał już i na nadżerkę, i na upławy, i zanikowe zapalenie śluzówki pochwy, i na Bóg wie co jeszcze . Dziewczyny-z problemami ginekologicznymi idzie się do GINEKOLOGA, a nie samodzielnie leczy wyciągiem z nagietka! (bo bez recepty i naturalny). Raka po niewyleczonej nadżerce też będziecie kurować u Babci Zielarki nagietkiem?

 • Komentarze do: Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?
  Początkująca
  Zalogowani użytkownicy mają możliwość budowania własnego statusu na forach grupy Medforum.
  Po napisaniu odpowiedniej ilości postów przy avatarze pojawi się odpowiedni status.
   Początkujący/ca - mniej niż 100 postów
   Wtajemniczony/na - pomiędzy 101 a 300 postów
   Forumowicz/ka - pomiędzy 301 a 1200 postów
   Komentator/ka - pomiędzy 1201 a 3600 postów
   Lider/ka opinii - pomiędzy 3601 a 6000 postów
   VIP - więcej niż 6001 postów
  06-08-2015 09:33:08

  Przeczytaj komentowaną treść: Co to jest nadżerka szyjki macicy i czy należy się jej obawiać?

  "elektrokoagulacka", "krioterapia", "laseroterapia"... ciekawe czy NZOZach pozawarszawskich ktokolwiek słyszał takie nazwy! Mi nadżerkę moja pani ginekolog wyleczyła lekiem Vagical - w niecały miesiąc (z resztą jest dostępny nawet bez recepty!)! I zgodzę się, że "leczenia nadżerki za pomocą środków chemicznych ze względu na bardzo małą skuteczność" powinno "stosować się niezmiernie rzadko" - na szczęście Vagical to lek naturalny (może dlatego kuracja się udała i wcale nie trwałą wieki . Polecam i pozdrawiam!

Polecamy

http://static2.medforum.pl/cache/logos/mya09097_kobieta_wlosy_szyja_bol_ojoimages_cr-W300H200.jpgFot. ojoimagesPoporodowe zapalenie tarczycy
Zapalenie ma charakter autoimmunologiczny i charakteryzuje się...