Zaloguj
Reklama

Cykl menstruacyjny - jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg?

Autorzy: Anna Piotrowska
Cykl menstruacyjny - jak powinien wyglądać prawidłowy przebieg?
Fot. Shutterstock
(4)

Cykl miesiączkowy to cykliczne zmiany w obrębie jajnika i błony śluzowatej macicy. Rezultatem tych zmian jest co miesięczne krwawienie zwane menstruacją.

Reklama

Fazy miesiączki - faza owulacja 

Owulacja czyli jajeczkowanie, pęcherzyk pęka uwalniając komórkę jajową do jajowodu. Jajeczkowanie występuje tylko raz w cyklu miesięcznym. W tej fazie może dojść do zapłodnienia komórki. Zwykle w okresie płodności kobiety czują się bardzo dobrze, są ożywione i wydajniej pracują. Niekiedy również mogą odczuwać zmęczenie. Wiele kobiet odczuwa w podbrzuszu ból owulacyjny, który łączy się z bólami krzyża, wzdęciami oraz nudnościami. Można zaobserwować częstsze oddawanie moczu, biegunkę, wypryski na skórze, ból głowy, nadmierną pobudliwość, zwiększony apetyt. Nie wszystkie powyższe objawy występują równocześnie. Każda kobieta ma inny „zespół objawów jajeczkowania”.

Fazy miesiączki - faza lutealna

Faza lutealna, w tej fazie, gdy nie doszło do zapłodnenia pęcherzyk przekształca się w ciałko żółte, które stopniowo zanika przez obniżony poziom hormonu luteizującego. Może pojawić się bolesny obrzęk piersi. Następuje spadek progesteronu, wywołującego menstruacje. Krwawienie zwykle trwa od 3 do 6 dni.

fot. panthermedia

Cykl menstruacyjny - miesiączka

Cykl menstruacyjny cechuje okres płodności i niepłodności kobiety. Początek i długość płodności zależy od dnia występowania jajeczkowania. Płodność można wyznaczać za pomocą mierzenia temperatury w pochwie lub obserwując śluz z pochwy.

Pierwsze dni po krwawieniu to okres niepłodności przedowulacyjnej. W środkowej części cyklu przypadają dni płodne a ich ilość uzależniona jest od jego długości. Po owulacji występują dni bezwzględnej niepłodności aż do kolejnej miesiączki.

Koniec okresu płodności u kobiety zwany jest menopauzą.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kramarek T., Rozpoznawanie okresowej płodności małżeństwa. Metoda objawowo- termiczna. Poznań: wyd. Fundacja “Głos dla Życia” 2011, 6-20.
    Pawełczyk L., Banaszewska B., Okres menstruacyjny. W: Ginekologia i Położnictwo. Repetytorium. Red.: prof. dr hab. n. med. G.H. Bręborowicz. Warszawa: PZWL 2010, 297-301.

Reklama
(4)
Komentarze