Reklama:

Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii.

Dr Zofia Polska

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Ultrasonografia w położnictwie i ginekologii.

ojoimages

Badanie USG w ciąży

W kolejnym artykule dla pacjentów przedstawiono rozwój diagnostyki ultrasonograficznej oraz możliwości, jakie daje wykorzystanie ultradźwięków w położnictwie i ginekologii.

Reklama:

Wykorzystanie ultradźwięków w medycynie pozwoliło na wprowadzenie nowych metod diagnostycznych. Okazało się ono przełomem w dziedzinie obrazowej diagnostyki nieinwazyjnej. Po raz pierwszy wykorzystano je w roku 1958, kiedy to ginekolog J. Donald oraz fizyk T. Brown stworzyli pierwszy aparat wysyłający fale ultradźwiękowe. Umożliwiał on obrazowanie dwuwymiarowe ciąży oraz dużych guzów jajników i macicy. Pierwszy ultrasonograf umożliwiający uzyskanie ruchomych obrazów dwuwymiarowych zbudowali w 1965 roku dwaj Niemcy Krause i Soldner. Postęp medycyny oraz coraz lepsze osiągnięcia w wielu dziedzinach nauki zaowocowały wprowadzeniem przez Kratochwila badania przezpochwowego w roku 1969 za pomocą sondy dopochwowej umożliwiającej endoskopowe badanie ultrasonograficzne. Od tego czasu technikę tę znacznie udoskonalono i od połowy lat osiemdziesiątych zaczęto ją stosować powszechnie.

 Obecnie USG jest specjalistycznym badaniem diagnostycznym służącym do oceny budowy i funkcji różnych narządów ciała ludzkiego. Jest najpopularniejszym badaniem obrazowym spośród wszystkich badań diagnostycznych. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko w ginekologicznej i położniczej opiece podstawowej, ale również w badaniach wysokospecjalistycznych.

W badaniu tym wykorzystuje się fale dźwiękowe niesłyszalne dla ucha człowieka tzw. ultradźwięki o częstotliwości od 2,5 – 20 MHz. Wysyłane są one poprzez głowicę aparatu do badanych narządów. Fale zostają różnie pochłaniane lub odbijane od tkanek. Głowica odbiera odbite fale, które po analizie komputerowej przetwarzane są w obraz pojawiający się na monitorze aparatu. Ukazuje on kształt i wielkość narządów oraz umożliwia wykrycie obszarów wypełnionych płynem. Pozwala na odróżnienie struktur litych od płynnych. Na głowicę aparatu nakładany jest specjalny żel, który zapobiega rozproszeniu fal oraz ma na celu uzyskanie lepszego kontaktu głowicy z powierzchnią, przez którą wykonuje się badanie.

Dzięki niemu ultradźwięki łatwiej przenikają do wnętrza brzucha. Ultradźwięki nie przechodzą przez środowisko wypełnione gazami. Zbyt wzdęte jelita podczas badania mogą uniemożliwiać dotarcie fal do badanego narządu.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Inne tematy

Znów kłykciny?
Wczoraj zauważyłam u siebie "takie coś"... czy to kłykciny? Dodatkowo tak jakby w środku mam czerwony guzek średnicy około 2 cm. Czy da się to wyleczyć? Jestem w 10 tygodniu ciąży :-[ niestety mój l...
Czy to kłykciny?
Wczoraj zauważyłam u siebie "takie coś"... czy to kłykciny? Boję się czy da się to wyleczyć, bo jestem w 10 tygodniu ciąży... mój lekarz będzie dopiero prawie za dwa tygodnie. Czy nie wpłynie to nega...
gość
Guzek czy kłykciny
Hej, pare dni temu zauważyłam u siebie taki guzek na większej wardze sromowej, teraz widzę, że podszedł trochę krwią. Nie wiem czy poczekać jeszcze pare dni, czy iść do ginekologa. Czy to może być po...
gość
Wstydliwe
Witam serdecznie. Czy tak powinien wyglądać zdrowy tyłek . ? Tak od 16 roku życia mam problemy z oddawaniem kału. Ostatnio pojawiło się : ból , pieczenie , lekkie plamki krwi.
gość
Grudka na odbycie (zdjęcie)
Witam . Zrobiła mi się taka jakby grudka na odbycie. Dodam nie krwawi to , ale jest ogromny ból po skorzystaniu z WC. Co to jest ? Czym mogę to załagodzić?
gość
Gronkowiec złocisty na wargach sromowych
Hej. Zrobiłam wymaz z warg sromowych, na pełny wymaz z pochwy jeszcze czekam. Dolegliwości są głównie na zewnątrz, na sromie. Pomiędzy wargami sromowymi pojawia się zaczerwienienie, tak to mnie tam p...
Reklama:
Reklama: