Z pomocą naturze
Autorzy: mgr farm. Joanna Naczyńska
Autor/autorzy opracowania:
- mgr farm. Joanna Naczyńska
Źródło tekstu:
- Skałba P., „Endokrynologia ginekologiczna”, PZWL, 2008, str.160-161
Kategorie ICD:

Niezastąpiona Matka Natura wyposażyła człowieka w cudowny, dający nowe życie układ – układ rozrodczy. Na naszych oczach, bez ingerencji ludzkiej powstaje cud natury – nowy człowiek.
Szansę na taki naturalny, niczym nie zakłócony proces doczekania się potomka, ma tylko część z nas.
Spora grupa kobiet zgłasza się do lekarza z zaburzeniami miesiączkowania, brakiem miesiączki lub wydłużającym się czasem starań o poczęcie. U niektórych pacjentek powodem może okazać się niepłodność, jednak u dużej grupy przyczyną braku ciąży okażą się zaburzenia hormonalne, które są możliwe do wyregulowania lub wyleczenia.
Czy istnieją leki, które mogą wspomóc Matkę Naturę i ułatwić zajście w ciążę?
Od wczesnych lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku lekiem szeroko wykorzystywanym w leczeniu niepłodności spowodowanej brakiem jajeczkowania jest cytrynian klomifenu.
Klomifen jest lekiem indukującym jajeczkowanie. Kurację rozpoczyna się między 2 a 5 dniem cyklu. Po podaniu standardowej, 5-dniowej dawki (5x50-100 mg/d) w gabinecie lekarskim należy prowadzić ultrasonograficzną ocenę wzrastania pęcherzyków jajnikowych, gdyż aktywność leku zazwyczaj występuje w 14 dniu cyklu. Leczenie kontynuuje się przez około 6 cykli.
Lek często stosuje się u pacjentek z zespołem policystycznych jajników (PCOS), dzięki czemu u 75-80 % pacjentek stwierdza się owulację po leczeniu.
Stosując klomifen uzyskuje się jajeczkowanie u ok.70% pacjentek, jednak liczba zajść w ciążę jest o wiele niższa, wynosi 33%. i najczęściej wynika z:
- niewłaściwego wyboru leku lub schematu leczenia dla danej pacjentki
- złego rozpoznania przyczyny niepłodności
- niewydolności ciałka żółtego
- antyestrogenowego wpływu na śluz szyjkowy i endometrium
- występowania zespołu luteinizacji niepękniętego pęcherzyka (zespół LUF)
Działaniem ubocznym kuracji klomifenem są fale gorąca, występujące u około 10% leczonych, mogą pojawić się również nudności, wymioty i zawroty głowy. Często pojawia się napięcie sutków, reakcje skórne lub wypadanie włosów.
Leczenie klimifenem może spowodować wystąpienie tzw. zespołu hiperstymulacji lub równoczesnego pobudzenia wzrostu kilku pęcherzyków w jajnikach. Liczba ciąż mnogich po kuracji klomifenem waha się pomiędzy 7 a 18 %.
Klomifen jest lekiem często stosowanym w praktyce lekarskiej, jednak jeśli u pacjentki po zażyciu leku wystąpią zaburzenia wzroku, lek należy koniecznie odstawić.
- Tagi:
- pcos,
- miesiączka,
- jajeczkowanie