Zaloguj
Reklama

Badania w ciąży: jakie wykonywać, kiedy i ile kosztują?

Badanie w ciąży
Fot. Shutterstock
Badanie w ciąży
(0)

W ciąży konieczne jest wykonywanie wielu różnych badań, których celem jest ocena stanu zdrowia zarówno przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Jakie badania w ciąży są obowiązkowe i kiedy wykonuje się poszczególne z nich? Jakie są koszty badań w ciąży w sytuacji, gdy pacjentka decyduje się skorzystać z prywatnej opieki medycznej?

Reklama

Spis treści:

  1. Jakie badania w ciąży?
  2. Pierwsze badania w ciąży
  3. Obowiązkowe badania w ciąży
  4. Badania genetyczne w ciąży
  5. Badania w ciąży – kalendarz
  6. Badania w ciąży – koszt

Ciąża to dla przeważającej większości kobiet szczególny czas – w trakcie dziewięciu miesięcy głównie od podejmowanych przez nie zachowań zależne jest to, czy na świat przyjdzie zdrowe dziecko. Ciężarnym zalecana jest więc odpowiednia, zróżnicowana dieta i unikanie używek, ale i wykonywanie wielu różnych badań.

Jakie badania w ciąży?

Badaniem, które bezapelacyjnie kojarzone jest z ciążą, jest badanie ultrasonograficzne, czyli USG. Tak jak zdecydowanie jest to wyjątkowo ważne badanie, tak też z pewnością niejedyne, które ma dużą wartość w ocenianiu zdrowia przyszłej matki i jej dziecka. Pacjentkom w stanie błogosławionym zlecanych jest wiele badań laboratoryjnych, obejmujących zarówno tak powszechne badanie, jakim jest morfologia krwi, jak i znacznie rzadziej zlecane badania, np. testy w kierunku chorowania na kiłę.

Pierwsze badania w ciąży

Część spośród pierwszych badań w ciąży to badania ogólne, takie jak pomiary masy ciała, wzrostu i wartości ciśnienia tętniczego krwi czy badanie piersi. Później zlecany jest cały pakiet badań, które ciężarna pacjentka powinna wykonać. W pierwszej kolejności zlecane są przede wszystkim badania laboratoryjne: morfologia krwi, oznaczenie grupy krwi (u tych pacjentek, które nie znają swojej grupy), ogólne badanie moczu czy badanie stężenia glukozy we krwi na czczo. Pacjentki kierowane są na badania w kierunku zakażenia kiłą (test VDRL), wirusem HIV czy wirusem HCV, oznaczany jest u nich poziom TSH (w celu oceny czynności tarczycy) oraz przeprowadzane są testy w kierunku chorowania przez pacjentkę na różyczkę i toksoplazmozę.

Obowiązkowe badania w ciąży

Badania obowiązkowe w ciąży, na które kierowane są pacjentki, bywają różne w zależności od trymestru ciąży. W początkowym, wczesnym okresie ciąży konieczne jest wykonanie wyżej opisanych już badań. W pierwszym trymestrze niezbędne jest USG i badanie ogólne moczu. Badanie USG przeprowadzane jest zasadniczo w każdym trymestrze ciąży. W drugim trymestrze ciąży jednym z obowiązkowych badań jest doustny test tolerancji glukozy (OGTT), w trzecim zaś trymestrze przykładem obowiązkowego badania jest posiew z pochwy i odbytu w celu wykrycia ewentualnego zakażenia paciorkowcowego u matki.

Badania w ciąży, fot. panthermedia

Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne dzieli się na dwie grupy – są nimi badania nieinwazyjne oraz inwazyjne. W przypadku badań nieinwazyjnych analizom poddawana jest krew matki, w przypadku zaś badań inwazyjnych oceniany jest materiał pobrany podczas takich badań prenatalnych, jak amniopunkcja, kordocenteza czy biopsja kosmówki. Badania genetyczne są wskazane przede wszystkim wtedy, gdy ciężarna ma zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z jakąś wadą genetyczną – wśród przykładów czynnika ryzyka wymienić można tutaj m.in. wiek matki przekraczający 35 lat oraz występowanie wśród członków najbliższej rodziny matki jakichś chorób genetycznych.

Badania w ciąży – kalendarz

Kalendarz badań w ciąży zasadniczo jest stały i przyszłym mamom nie powinno raczej sprawić większej trudności znalezienie przykładowego kalendarza chociażby w portalach internetowych. Wymienione w nim jest to, które badania należy wykonywać w danych trymestrach ciąży – dzięki klarownemu przedstawieniu tych danych pacjentki mogą mieć pewność, że nie zapomną o żadnym z ważnych badań.

Badania w ciąży – koszt

Dylemat wielu przyszłych matek – prowadzenie ciąży u lekarza w ramach NFZ czy też może w ramach prywatnej opieki medycznej. Te pacjentki, które zdecydują się na skorzystanie z oferty komercyjnych poradni, przygotować się muszą na poniesienie raczej niemałych kosztów. Cena samej wizyty u ginekologa sięga zwykle około 200 zł, do tego należy doliczyć koszt poszczególnych, zlecanych przez specjalistę badań. Niektóre z nich – np. morfologia czy badanie ogólne moczu – są dość tanie i kosztują kilkanaście złotych, inne zaś, np. badania w kierunku HIV, HCV czy toksoplazmozy, mogą już kosztować nawet i kilkadziesiąt złotych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze