Zaloguj
Reklama

Ciąża a przeziębienie i zażywanie leków

Badanie w ciąży
Fot. medforum
Badanie w ciąży
(0)

Wiele kobiet będących w ciąży nie wie jakie leki może zażywać i czy w ogóle powinny je zażywać. Czy w przypadku silnego przeziębienia, kobieta ciężarna także nie powinna łykać tabletek?

Reklama

Jest to bardzo często zadawane pytanie, przez przyszłe mamy. Początkowo uważano, iż kobieta ciężarna nie powinna przez cały okres ciąży zażywać jakichkolwiek leków czy witamin, dziś wiemy, iż możliwe jest zażywanie witamin w okresie ciąży (przeznaczonych dla ciężarnych) a nawet antybiotyków. Wszystko to powinno odbywać się pod okiem lekarza prowadzącego- ginekologa.
 
Leki w ciąży -  co można zażywać?

Rodzaj i ilość zażywanych lekarstw (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz antybiotyki) u kobiet w ciąży powinny  być pod kontrolą ginekologa. Kobieta ciężarna nie powinna łykać jakichkolwiek medykamentów, bez zgody lekarza.

Bezpieczne leki w ciąży można podzielić na:

  • leki zażywane podczas przeziębienia, wśród których najczęściej wymieniane są niewielkie dawki witaminy C oraz wapna
  • podczas silnej infekcji wirusowej bądź bakteryjnej konieczne jest włączenie antybiotyków (najczęściej lekarze przepisują antybiotyki z grupy penicylin)
  • leki homeopatyczne, powinny być przyjmowane pod okiem ginekologa, z przeprowadzonych badań wynika iż są one bezpieczne dla płodu
  • witaminy, przeznaczone dla kobiet ciężarnych (z podziałem na trymestr w którym kobieta się znajduje). Nie każda kobieta zażywa witaminy w ciąży- większość kobiet stara się ich unikać.

 
Ciąża a przeziębienie


W trakcie trwania ciąży, kobieta może być przeziębiona. W przypadku infekcji wirusowej, powinna ona pozostać w łóżku, unikać wysiłku, jeść pełnowartościowe produkty, pić naturalne soki (najlepiej sok z malin), jeść czosnek oraz cebulę.

Najlepiej by kobieta pozostała w domu tak długo jak objawy nie ustąpią. Za zgodą lekarza- ginekologa, może ona zażywać bardzo małe ilości witaminy C. warto także pić herbatę z cytryną. W przypadku kataru, bardzo pomocne są różnego rodzaju inhalacje czy wąchanie chrzanu a przy bólu gardła płukanki np. woda z solą. 

Kaszel jest bardzo niebezpieczny dla kobiet ciężarnych gdyż może spowodować przedwczesne skurcze, w jego łagodzeniu pomaga roztwór z siemienia lnianego. Przez podjęciem decyzji o włączeniu leków, należy koniecznie wypróbować wszelkie domowe sposoby walki z infekcją. W sytuacji gdy objawy przeziębienia nie będą ustępowały a nasilały się konieczna jest wizyta u lekarza (najlepiej wezwać go do domu).


Po zbadaniu kobiety ciężarnej lekarz przepisze leki, które będą bezpieczne dla dziecka. Należy przestrzegać ich zażywania i nie ustalać jakichkolwiek zmian w ich dawkowaniu. Po skończonej kuracji konieczna jest wizyta u lekarza ogólnego oraz ginekologa.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze