Zaloguj
Reklama

Ciąża po 40-stce

Autorzy: Ewa Chodkowska
Dziewczynka oczekująca przyjścia na świat rodzeństwa
Fot. medforum
Dziewczynka oczekująca przyjścia na świat rodzeństwa
(3)

W obecnych czasach często spotyka się kobiety ciężarne po 30 roku życia. W krajach wysoko rozwiniętych wiek matek rodzących pierwsze dziecko wzrósł z 24 do 28 lat. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że ryzyko poronienia i chorób genetycznych rośnie wraz z wiekiem kobiet, które zachodzą w ciążę.

Reklama

W wieku 38 lat prawdopodobieństwo zapłodnienia spada do ¼ w porównaniu z 30 rokiem życia. 40 rok życia kobiety uważa się za okres niepłodny – 10 lat wyprzedza wystąpienie menopauzy, wtedy płodność zaczyna się obniżać.

Wraz z wiekiem kobiety wzrasta chorobowość i śmiertelność oraz częstość występowania:

  • poronienia
  • nieprawidłowości chromosomalnych
  • nadciśnienia indukowanego ciążą
  • cukrzycy ciężarnych
  • martwych urodzeń.

Poronienia

Wraz z wiekiem kobiety wzrasta ryzyko poronień samoistnych i są one głównym problemem związanym z wiekiem ciężarnych kobiet. Po 40 roku życia ryzyko to jest dość wysokie. Wzrasta ono już po 30 roku życia, a po 35. roku wzrasta również liczba urodzeń martwych płodów. Wraz z wiekiem obniża się gospodarka hormonalna oraz występują nieprawidłowości w obrębie macicy.

Nadciśnienie indukowane ciążą

Nadciśnienie w okresie ciąży dzieli się na:

  • przewlekłe nadciśnienie poprzedzające ciążę,
  • nadciśnienie indukowane ciążą (może towarzyszyć białkomocz)
     fot. ojoimages

Oba te rodzaje nadciśnienia mają negatywny wpływ na rozwój płodu, ponieważ ograniczają one jego wzrost oraz w przypadku zagrożenia zdrowia matki lub płodu ciąża może być przedwcześnie rozwiązana. Wynika z tego niska masa ciała noworodka lub przedwczesne urodzenie. Ryzyko nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem kobiety. U kobiet, u których wcześniej występowało nadciśnienie tętnicze może pojawić się przedwczesne oddzielenie łożyska.

Cukrzyca ciężarnych

U starszych ciężarnych kobiet częściej występuje cukrzyca. Wynika to ze zmniejszenia tolerancji glukozy i insulinooporności tkanek. Badania wykazały że ok. 16% ciężarnych kobiet w starszym wieku ma problemy z tolerancją glukozy.

Martwe urodzenia

Nie należą do często występujących powikłań ciąży u kobiet w starszym wieku, mimo to ryzyko wzrasta wraz z wiekiem matki. Ciąża i poród u starszych kobiet wymagają specjalnej opieki lekarskiej oraz zakwalifikowania ich do grupy zwiększonego ryzyka.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Ciąża po 40. roku życia – nowa norma w położnictwie. A. Witek, Monika Bojdys-Szyndlar. Przegląd Menopauzalny

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze