Zaloguj
Reklama

Ciąża przy chorobie Hashimoto

Autorzy: Marta Wiśniewska
Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(4)

Choroba Hashimoto coraz częściej pojawia się u młodych kobiet - pomiędzy 15 a 30 rokiem życia.

Reklama

Jej przyczyny nie są do końca jasne, jednak prawdopodobnie jest to choroba przenoszona genetycznie. Może ją także wywołać długotrwały stres lub infekcja.

Objawiać się może w różnoraki sposób, jednak najczęściej poprzez:

  • obfite miesiączki,
  • bardzo suchą skórę,
  • ciągłe zmęczenie,
  • zwiększenie masy ciała.

Leczenie

Leczenie odbywa się dzięki regulowaniu hormonów tarczycy przez pryzmat niedoczynności lub nadczynności, ponieważ na ten moment nie jest dookreślone leczenie tego schorzenia w inny sposób.

U kobiet z chorobą Hashimoto ryzyko poronienia wzrasta o 3,5% w porównaniu do kobiet zdrowych. Mogą również wystąpić problemy z zajściem w ciążę. Jest to związane z zaburzeniem układu odpornościowego i tym samym ewentualnym odrzuceniem płodu, które jest rozpoznawane jako ciało obce w ciele. Jednak choroba ta nie przekreśla urodzenia całkowicie zdrowego dziecka. W trakcie ciąży kobieta nie powinna przerywać przyjmowania leków. Wyrównany poziom hormonów jest szczególnie ważny w pierwszym trymestrze, w czasie powstawania narządów i układów dziecka.


fot. pantherstock

Po 6 tygodniach od porodu wykonuje się kontrolne badanie stężenia hormonu TSH. W tym okresie kobieta powinna być pod stałą opieką endokrynologa, który będzie dostosowywał dawki leków zależnie od wyników TSH. Pod żadnym pozorem nie można samemu zmieniać dawkowania leku. Zmiany poziomu hormonu mogą się okazać nie tylko groźne dla płodu, a i dla samej mamy. Najlepszym dodatkiem do terapii jest przyjmowanie jodu, który naturalnie występuje jedynie nad morzem. Można jednak dostarczyć do organizmu dzięki soli jodowanej lub zwykłej kuchennej. Znajdziemy go dużo także w wodorostach, czarnej i zielonej herbacie, orzechach włoskich i jajach. Ciąża będzie przebiegać sprawnie, jeśli kobieta przede wszystkim zadba o swoje zdrowie. Regularne badania poziomu hormonów, odpowiednia dieta i wizyty u endokrynologa są absolutnym wymogiem przyszłej mamy.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze