Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa nie jest chorobą występującą powszechnie. Dotyka ona najczęściej kobiet ciężarnych w trzecim trymestrze ciąży. Objawy choroby ustępują najczęściej samoistnie po porodzie. Mimo wszystko cukrzyca ciążowa zawsze wymaga kontroli i specjalistycznego leczenia. Konieczne jest także kontrolowanie stanu zdrowia dziecka. Przy porodzie zawsze powinien być obecny neonatolog.
Cukrzyca ciążowa to nic innego jak nietolerancja węglowodanów, która pojawia się u kobiet ciężarnych. W większości przypadków poziom cukru przed zajściem w ciążę był zawsze prawidłowy. Choroba ta dotyka najczęściej kobiet ciężarnych, które mają nadwagę, znajdują się w kolejnej ciąży, niewłaściwie się odżywiają, bądź miały w rodzinie osobę chorą na cukrzycę typu II. Warto tutaj wspomnieć o tym, że ryzyko cukrzycy ciążowej często wzrasta wraz z wiekiem kobiet.
Choroba ta zawsze wymaga leczenia, a pacjentka musi pozostać pod opieką lekarską.
Nierozpoznana czy niewłaściwie leczona cukrzyca może doprowadzić do:
- przedwczesnego porodu,
- nadmiernej masy i wielkości płodu,
- porodu przedwczesnego,
- niedojrzałości metabolicznej narządów płodu,
- przerostu mięśnia sercowego płodu,
- zgonu wewnątrzmacicznego,
- urazów okołoporodowych u matki i dziecka,
- problemów z rozwojem układu oddechowego u dziecka.
U wielu kobiet z cukrzycą ciążową dochodzi do wielu problemów podczas porodu.
Pierwszymi sygnałami, które powinny zaniepokoić przyszłą mamę są: zawroty i częste bóle głowy, odczuwanie silnego pragnienia, omdlenia czy ciągłe osłabienie. W przypadku niektórych kobiet nie pojawiają się żadne objawy, a cukrzyca rozwija się w utajeniu. Stanowi to bardzo duże niebezpieczeństwo dla matki oraz dziecka.
Każda kobieta ciężarna powinna robić testy na poziom cukru we krwi. Badanie takie wykonywane jest w ciąży kilka razy. Pierwsze oznaczenie wykonywane jest pomiędzy 5 a 8 tygodniem ciąży. Krew pobierana jest od kobiety na czczo. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży wykonywane jest drugie oznaczenie tzw. obciążenie glukozą. Na początku od kobiety pobierana jest krew, po czym wypija się szklankę wody, w której rozpuszczone jest 50 g glukozy. Napój jest bardzo słodki. Po godzinie ponownie pobierana jest krew.
W przypadku nieprawidłowości konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Warto pamiętać o tym, że cukrzyca ciążowa jest niebezpieczna nie tylko dla mamy, ale także dla dziecka.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.diabetes.org/diabetes-basics/gestational/
- www.babycenter.com/0_gestational-diabetes_2058.bc
- www.nhs.uk/Conditions/gestational-diabetes/Pages/Introduction.aspx
- onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/%28SICI%291096-9136%28199807%2915:7%3C539::AID-DIA668%3E3.0.CO;2-S/abstract
- www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM200010193431601