Zaloguj
Reklama

Jak dbać o siebie przed zajściem w ciążę?

Autorzy: Anna Malek
Kobieta dbająca o sylwetkę
Fot. medforum
Kobieta dbająca o sylwetkę
(0)

Wiele kobiet na wieść o ciąży zmienia swoje przyzwyczajenia. Tymczasem warto pomyśleć o przygotowaniu swojego organizmu jeszcze przed momentem zapłodnienia.

Reklama

Używkom mówimy: Nie!

Rzucanie palenia na początku ciąży jest jak najbardziej prawidłowym odruchem. Należy jednak pamiętać o tym, iż nagłe zaprzestanie palenia tytoniu jest dla uzależnionego organizmu dużym szokiem. Wiąże się to z dużą dawką stresu, który jak wiadomo nie wpływa pozytywnie na maluszka. Warto zatem pomyśleć o wprowadzeniu tego typu zmian jeszcze przed zajściem w ciążę. Dzięki temu nie tylko zdążymy przyzwyczaić się do nowej sytuacji, ale również nasz organizm będzie miał czas na usunięcie nagromadzonych toksyn.fot. pantherstock


Zadbaj o kondycję fizyczną

Wzmocnienie mięśni przed zajściem w ciążę jest szczególnie istotne dla kobiet prowadzących siedzący tryb życia. Poród będzie wymagał dużego nakładu sił oraz dobrej kondycji fizycznej ciała. Odpowiednio wzmocnione mięśnie pomogą również w całym przebiegu ciąży. Wyniki badań wykazały, że prowadzenie siedzącego trybu życia może wpływać na występowanie przedwczesnych porodów. Dodatkowy ruch pomoże także w zmniejszeniu nadwagi, jeżeli istnieje taka konieczność. Prawidłowa waga matki ma zaś znaczący wpływ na zdrowy rozwój dziecka. Najlepiej wybrać taki typ aktywności fizycznej, który z powodzeniem będzie można kontynuować w czasie ciąży. Może to być na przykład pływanie, spacery lub joga.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze