Zaloguj
Reklama

Jakie badania wykonać w czasie ciąży - krótki poradnik

Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg na tablecie
Fot. pantherstock
Kobieta w ciąży ze zdjęciem usg na tablecie
(4)

Początek ciąży to czas intensywnych zmian. Koniecznie zadbaj o swoje zdrowie - pamiętaj! Od stanu Twojego zdrowia, zależy stan zdrowia rozwijającego się dziecka!

Reklama

Najważniejsze zalecenia

 • Zadbaj o zęby. Bakterie, które powodują próchnicę mogą przyczynić się do poronienia! Pamietaj, że historie z leczeniem zębów powinno zakończyć się na samym początku ciąży, gdyż nie wszystkie zabiegi dentystyczne są zalecane kobietom ciężarnym. Twoje dziąsła, podobnie jak błony śluzowe nosa, za sprawą hormonów ciążowych stają się rozpulchnione, obrzmiałe, zaczerwienione oraz częściej i łatwiej krwawią. Zwiększa się jednocześnie ich podatność na działanie płytki nazębnej i bakterii, co niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci stanów zapalnych i innych infekcji.
 • Wykonaj badanie ginekologiczne. Absolutnie nie zaniedbuj terminów tych badań! Pamiętaj, że badania ginekologiczne pozwalają na ocenę zdrowia dziecka, ale również pozwalają skontrolować, czy nie towarzyszy Ci żadna infekcja oraz czy nie masz żadnych zmian w budowie fizjologicznej, które np. uniemożliwią poród siłami natury.
 • Zbadaj swoją grupę krwi oraz czynnik Rh. Znajomość czynnika Rh jest ważna ze względu na możliwość wystąpienia konfliktu serologicznego.
 • Zbadaj morfologię krwi aby wykluczyć anemię, obecność pasożytów czy choroby o podłożu immunologicznym.
 • Wykonaj cytologię aby wykluczyć zmiany nowotworowe narządu rodnego.
 • Wykonaj badanie moczu – to bardzo ważne badanie nie wolno go bagatelizować. Niektóre zakażenia bakteryjne układu moczowego przebiegają bezobjawowo. Badanie moczu pozwoli wykryć ewentualną infekcję bakteryjną a tym samym- wyleczyć ją w odpowiednim momencie.
 • Wykonaj badanie poziomu cukru we krwi aby wykluczyć ewentualną cukrzycę, która może doporwadzić do urodzenia ponad 5 kg dziecka!
 • Oznacz poziom przeciwciał przeciwko różyczce i toksoplazmozie. Pamiętaj, że zarówno różyczka jak i toksoplazmoza mogą zagrozić ciaży lub spowodować ciężkie mutacje u rozwijającego się dziecka!
 • Zbadaj pH wydzieliny pochwowej. Pamiętaj, że zbyt kwaśne lub zbyt zasadowe pH to idealne środowisko na rozwój bakterii, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój ciąży.
 • Zbadaj odczyn WR (Wassermanna) - jest to przesiewowe badanie wykonywane w celu wykluczenia/ potwierdzenia kiły.
 • Test PAPP-A składa się z dwóch oznaczeń biochemicznych- matczynego białka PAPP-A i beta hCG oraz parametrów ultrasonograficznych płodu. Test pozwala wykryć takie choroby jak zespół Edwardsa, Patau czy Turnera.

fot. panthermedia

Badanie HBsAG – to badanie antygenu wirusowego wykrywanego w surowicy krwi w przypadku zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B, czyli popularnej żółtaczki wszczepiennej.

Poza powyższymi badaniami na bieżąco należy monitorować ciśnienie, przyrost wagi i wykonywać badanie USG rozwijającego się płodu.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze