Zaloguj
Reklama

Koszula do porodu – którą wybrać i gdzie kupić?

Przygotowanie do porodu
Fot. shutterstock
Przygotowanie do porodu
(2)

Czas oczekiwania na poród to również moment, kiedy przyszłe mamy zastanawiają się nad wyposażeniem swojej szpitalnej torby. Jednym z bardzo ważnych elementów garderoby jest koszula do porodu.

Reklama

Spis treści:

  1. Jaka koszula do porodu?
  2. Koszula do porodu – gdzie kupić?
  3. Koszula do porodu – jaką wybrać?
  4. Koszula do porodu – jaki rozmiar?
  5. Koszula do porodu i kangurowania
  6. Koszula do porodu i karmienia, koszula rozpinana

Jaka koszula do porodu?

Koszula do porodu – wbrew pozorom – to nie jest błaha rzecz. Komfort i wygoda rodzącej są bardzo ważne, stąd naprawdę istotne jest dobranie odpowiedniej koszuli. Wybierając koszulę do porodu, warto przeanalizować, o jakiej porze roku będzie odbywał się poród – czy to będzie upalne lato, czy może zimowe miesiące, kiedy również w szpitalu może być po prostu chłodniej. Drugim, istotnym elementem jest rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest koszula – warto zaopatrzeć się w koszulę wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna. Delikatne, naturalne materiały nie podrażniają skóry, przez co ograniczamy do minimum potencjalne wystąpienie irytujących podrażnień. Koszula powinna być luźna – im ciaśniejsza, tym trudniej przybrać wygodną pozycję a w trakcie porodu, jest to niezwykle ważne. Pamiętajmy, że koszula powinna umożliwiać łatwy dostęp do brzucha i dróg rodnych – nie sprawdzą się więc tu tiule, kokardy, koronki, cekiny czy inne ozdoby, które w trakcie akcji porodowej będą przeszkadzać. Koszula do porodu powinna łatwo się rozpinać/zdejmować. Należy przy tym zaopatrzeć się w więcej niż jedną koszulę – w torbie zabieranej do szpitala warto, by znalazły się minimum dwie koszule. W trakcie porodu koszula z pewnością ulegnie przepoceniu i zabrudzeniu, co nie będzie zwiększało komfortu jej noszenia. Poza nią do porodu warto również zabrać ze sobą szlafrok – pozwoli na zachowanie nieco większej prywatności i intymności.

Koszula do porodu – gdzie kupić?

Gdzie najlepiej kupić koszulę do porodu? Wszystko tak na prawdę zależy od budżetu, jakim dysponujemy. Koszule można kupić zarówno w sklepach dedykowanych dzieciom (gdzie znajdziemy również ubranka dziecięce, wózki, łóżeczka czy butelki), ale również w specjalnych sklepach dla ciężarnych. Koszulę do porodu z pewnością uda nam się kupić również w sklepie z bielizną – bawełniane, wygodne i luźne koszule nocne z pewnością znajdują się tamtejszym asortymencie. Z pomocą przychodzą również sklepy internetowe oferujące duży wybór koszul do porodu.

Koszula do porodu – jaką wybrać?

Wybierając koszulę do porodu, należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana. Koszule wykonane ze sztucznych materiałów nie przepuszczają ciepła, przez co łatwiej się w nich spocić. Warto zwrócić uwagę, czy koszula jest rozpinana – jeśli tak, to czy do jej rozpięcia trzeba dużo czasu (np. ze względu na dużą ilość małych guziczków), czy zajmie to chwilę (jak w przypadku zatrzasków). Zwróćmy również uwagę na to, aby zakupioną koszulę do porodu wyprać przed włożeniem jej do walizki – możliwe, że koszula może farbować, dzięki wypraniu unikniemy przykrej niespodzianki w szpitalu.

Koszula do porodu, fot. panthermedia

Koszula do porodu – jaki rozmiar?

Kupując koszulę do porodu, warto zainwestować w rozmiar większą – będzie zdecydowanie luźniejsza i nieopinająca, dzięki czemu nie będzie krępować ruchów. Dodatkowo luźny materiał nie będzie nieprzyjemnie ocierać skóry, a tym samym podrażniać jej. Pamiętajmy, że zarówno na sali porodowej, jak i poporodowej liczy się przede wszystkim wygoda – luźna koszula z pewnością ją zapewni!

Koszula do porodu i kangurowania

Kangurowanie noworodka to bardzo ważny moment zarówno dla noworodka, jak i dla świeżo upieczonej mamy. Aby zapewnić możliwość kangurowania, warto zastanowić się nad odpowiednim modelem koszuli do porodu. Koszula, która jest rozpinana od ramion w dół lub jest na łatwo zsuwanych ramiączkach, pozwoli na łatwy dostęp do ciała mamy i ułożenia na nim noworodka. Na rynku dostępne są tzw. koszule 2w1, pozwalające na wykorzystanie koszuli zarówno do porodu, jak i do kangurowania. Kangurowanie sprawdza się świetnie również po porodzie – udowodniono, że pomaga utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała dziecka, zmniejsza stres malucha, pozwala łagodzić kolki. Dotyk skóry do skóry, tak ważny dla malucha, umożliwi koszula, która rozpina się od ramion w dół.

Koszula do porodu i karmienia, koszula rozpinana

Karmienie jest bardzo ważnym elementem rozwoju malucha. Koszule do karmienia pozwalają na łatwy dostęp do piersi. Na rynku dostępny jest szeroki wybór koszul, które oferują specjalne rozpięcia w obrębie piersi, które po „odczepieniu” rzepów lub zatrzasków pozwalają na szybkie dostawienie dziecka do piersi. Dostępne są również koszule z szerokimi ramiączkami, po których opuszczeniu możliwy jest dostęp do całej piersi, a nie tylko brodawki sutkowej.

To, jaką koszulę do porodu wybierzemy, wbrew pozorom ma znaczenie – koszula do porodu ma zapewnić kobiecie wygodę, komfort. Ma pozwolić na zachowanie intymności, umożliwić swobodne karmienie piersią, a przede wszystkim poprawić samopoczucie!

Pakując torbę do szpitala, pamiętaj o zabraniu minimum dwóch koszul do porodu – pozwoli Ci to na zachowanie komfortu i higieny.

Piśmiennictwo
Reklama
(2)
Komentarze