Zaloguj
Reklama

Leukocytoza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

Autorzy: lek. Paulina Raczyńska
Ból brzucha w ciąży
Fot. panthermedia
Ból brzucha w ciąży
(0)

Niniejszy artykuł traktuje o zjawisku leukocytozy u kobiet w ciąży.

Reklama

Spis treści:

 1. Co to jest leukocytoza?
 2. Leukocytoza fizjologiczna
 3. Leukocytoza neutrofilowa
 4. Leukocytoza pokarmowa
 5. Leukocytoza w ciąży
 6. Leukocytoza – przyczyny
 7. Leukocytoza – objawy
 8. Leukocytoza – leczenie

Co to jest leukocytoza?

Leukocytoza to stan, w którym w organizmie zwiększa się liczba krwinek białych. Na ogólną liczbę leukocytów składają się limfocyty, monocyty, neutrofile, eozynofile oraz bazofile. Dokładne oznaczenie liczby poszczególnych leukocytów ułatwia postawienie właściwego rozpoznania, czyli patologii, która spowodowała wzrost ilości poszczególnych ciałek krwi. 

Leukocytoza fizjologiczna

Wzrost ilości produkowanych przez organizm leukocytów nie zawsze musi oznaczać patologię. Fizjologicznie krwinki białe odpowiadają za reakcje obronne organizmu, zatem do ich wzrostu może dochodzić także w sytuacjach stresowych, ale niebędących wywołanych chorobą. Wtedy właśnie mówimy o leukocytozie fizjologicznej. Może ona być spowodowana wysiłkiem fizycznym, obfitym posiłkiem, wyziębieniem, stresem, przegrzaniem, a także paleniem papierosów czy ciążą.

Leukocytoza neutrofilowa

Leukocytoza neutrofilowa, czyli neutrofilia, dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, neutrofilów (granulocytów obojętnochłonnych), które procentowo stanowią najliczniejszą grupę leukocytów obecnych we krwi obwodowej (40-75%). Stan ten może występować fizjologicznie w ciąży lub po zbyt obfitym posiłku, ale może również wskazywać na stan po resekcji śledziony, toczącą się infekcję bakteryjną, białaczkę, chłoniaka, zespół Cushinga czy wszelkiego rodzaju choroby autoimmunologiczne.

Leukocytoza pokarmowa 

Leukocytozą pokarmową nazywamy stan, w którym po spożyciu obfitego posiłku dochodzi do wzrostu liczby leukocytów we krwi. Istnieją także prace wskazujące na korelację między sposobem przyrządzenia potrawy a wzrostem liczby białych krwinek. Wynika z nich, że im żywność jest bardziej przetworzona, tym większą leukocytozę wywołuje.

Leukocytoza w ciąży, fot. panthermedia

Leukocytoza w ciąży

Podwyższone stężenie leukocytów we krwi w czasie ciąży nie powinno nas niepokoić. Oczywiście mowa o niewielkim podwyższeniu oraz braku jakichkolwiek objawów towarzyszących, mogących wskazywać na toczącą się w organizmie patologię. Każde niepokojące objawy powinny skłonić do wizyty u specjalisty w celu wykluczenia ewentualnych chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

Leukocytoza – przyczyny 

Przyczyn występującej w ciąży leukocytozy może być wiele. Po pierwsze, leukocytoza ciążowa jest zjawiskiem fizjologicznym, czyli występuje u każdej kobiety będącej w ciąży i wynika z naturalnych zmian zachodzących w owym czasie w organizmie kobiety. Niekiedy jednak, zwłaszcza gdy jest znacznie podwyższona i towarzyszą jej niepokojące objawy, może świadczyć o patologii. Najczęstszymi przyczynami nieprawidłowej leukocytozy w ciąży są: 

 • toczący się proces zapalny,

 • zakażenie,

 • zatrucie,

 • dna moczanowa,

 • infekcja,

 • reakcja na leki,

 • zakażenie układu moczowego,

 • infekcja wewnątrzmaciczna.

Leukocytoza – objawy 

Jak wspomniano wyżej, przyczyn leukocytozy występującej w ciąży może być wiele. Z tego powodu także objawy będą rozmaite, zależne od przyczyny ją wywołującej. Leukocytoza w ciąży nie będzie dawać żadnych objawów, gdyż jest stanem normy. Natomiast leukocytozie patologicznej mogą towarzyszyć: ogólne osłabienie, ból głowy, gorączka lub stan podgorączkowy, osłabienie, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, katar, kaszel, bóle podbrzusza oraz pleców czy biegunka.

Leukocytoza – leczenie 

Jako że leukocytoza może mieć rozmaitą etiologię, zawsze w pierwszej kolejności należy dążyć do ustalenia przyczyny, która ją wywołuje. Dopiero wtedy, znając czynnik wywołujący, możemy ją „leczyć”, bowiem nigdy nie leczymy wyniku, ale zawsze chorobę. Należy pamiętać, że w czasie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez konsultacji ze specjalistą. Ważne jest także to, by każde nowe, niepokojące objawy nie zostały zignorowane, gdyż w ciąży organizm kobiety funkcjonuje nieco inaczej i każda, nawet pozornie błaha infekcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty u ginekologa oraz obserwacja siebie i swojego organizmu, by w porę włączyć ewentualne leczenie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Kuliczkowski K., Podolak-Dawidziak M.: Hematologia: skrypt. Wrocław 2007, s. 33.

  Choroby wewnętrzne. T. II. Red. A. Szczeklik. Karków 2005.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze