Zaloguj
Reklama

Mięśniak macicy w ciąży i podczas porodu

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Ciąża
Fot. ojoimages
Ciąża
(5)

Mięśniak macicy należy do najczęstszych nowotworów niezłośliwych narządu rodnego u kobiet w wieku rozrodczym. W wieku od 35 lat występuje u 30% kobiet rasy białej i u niemalże połowy kobiet rasy czarnej. Najczęściej występują w trzonie macicy, jednak mogą rozwijać się tez w innych częściach narządu rodnego.

Reklama

Występowanie nowotworu

Szacuje się, że nowotwór ten występuje u nawet 7% kobiet w ciąży. Dużo zależy od umiejscowienia nowotworu. Mięśniaki macicy, szczególnie duże, mogą powodować komplikacje, jednak małe zmiany podsurowicze lub uszypułowane nie zakłócają ciąży ani porodu. Mięśniaki zlokalizowane podśluzówkowo powodują więcej powikłań niż mięśniaki śródścienne i podsurowicze. W tym wypadku częściej dochodzi do poronień oraz występowania dolegliwości bólowych.

Podczas ciąży dochodzi do znacznego rozpulchnienia mięśniaków, co utrudnia ich palpacyjne wykrycie. Zmiana ich kształtu oraz rozmiaru spowodowana jest zwiększonym uwodnieniem podczas ciąży. Zauważono, że ciąża w macicy mięśniakowatej zwiększa ryzyko wystąpienia nieprawidłowego ułożenia płodu, przedwczesnego porodu, krwotoków w 3. okresie porodu oraz poporodowych oraz powikłań infekcyjnych.
 

fot. pantherstock


Najbardziej niekorzystne dla pomyślnego przebiegu ciąży są mięśniaki podśluzówkowe. Mięśniaki śródścienne zwykle nie stwarzają problemów, jednak jeśli rozrosną się do dużych rozmiarów mogą utrudniać rozrost macicy. Zmiany podsurowicze i uszypułowate jeśli nie są umiejscowione w miednicy małej, nie zaburzają przebiegu ciąży.

Poród

Poród u ciężarnej z mięśniakami macicy częściej związany jest z różnego rodzaju komplikacjami. Często ze względu na rozmiar, rodzaj bądź umiejscowienie nowotworu uniemożliwia poród siłami natury i konieczne jest wykonanie cesarskiego cięcia. Częstsze są przypadki złego ułożenia dziecka, osłabienia lub nieskoordynowania skurczów macicy oraz zaburzeń w obkurczaniu się macicy w III okresie porodu. W związku z ostatnim dochodzi do zwiększonego krwawienia z dróg rodnych, lub nawet do krwotoku. W 13-15% przypadków poród występuje przedwcześnie.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Mięśniaki macicy w ciąży i podczas porodu. A. Reroń, M. Trojnar-Podleśny. Ginekologia praktyczna.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze