Zaloguj
Reklama

Ostre zapalenie trzustki w ciąży – podstawowe informacje dla pacjentek

Autorzy: Dr n. med. Sylwia Kellas-Ślęczka
Badanie w ciąży
Fot. Shutterstock
Badanie w ciąży
(4)

W artykule zawarte są informacje dla pacjentek dotyczące ostrego zapalenia trzustki w czasie ciąży.

Reklama

Spis treści:

  1. Ostre zapalenie trzustki
  2. Objawy zapalenia trzustki
  3. Leczenie zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki

Ostre zapalenie trzustki jest schorzeniem występującym bardzo rzadko w czasie ciąży. 

Powszechnie przyjmuje się, że ostre zapalenie trzustki jest wynikiem samostrawienia trzustki przez enzymy trzustkowe. Najczęściej przyczyną wystąpienia tego schorzenia jest kamica żółciowa, ale także nadużywanie alkoholu, przewlekłe schorzenia, niektóre leki oraz choroby wirusowe.

U ciężarnych ostre zapalenie trzustki wiąże się najczęściej z kamicą żółciową, gdyż w czasie ciąży występują pewne czynniki sprzyjające wystąpieniu kamicy. Ostre zapalenie trzustki może pojawić się w każdym momencie trwania ciąży, ale najczęściej występuje w drugim i trzecim trymestrze oraz w połogu. Częściej ostre zapalenie trzustki występuje u kobiet, które już rodziły. 

Objawy zapalenia trzustki

Zapalenie trzustki najczęściej zaczyna się zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi oraz bólami w nadbrzuszu, które promieniują do lewego łuku żebrowego oraz do lewej części pleców. Często bólom towarzyszą wymioty i nudności. Podczas ucisku w  nadbrzuszu stwierdzić można znaczne nasilenie bólu. W przypadku dość zaawansowanego zapalenia trzustki może wystąpić utrata apetytu, trudności w trawieniu, ogólne osłabienie oraz naprzemienne zaparcia z biegunkami. Stolec jest cuchnący i dość obfity.

W większości przypadków ostre zapalenie trzustki przebiega łagodnie i mija w ciągu kilku dni, ale w części przypadków może mieć przebieg ciężki ze znaczną śmiertelnością. W przypadku kobiet ciężarnych rokowanie jest poważne i zależy od postaci ostrego zapalenia trzustki. Wyróżnia się postać łagodną - śródmiązszową oraz ciężką - martwiczą.

Rozpoznanie ostrego zapalenia trzustki w czasie ciąży bywa trudne. Przede wszystkim jest to związane z rzadkim występowaniem tego schorzenia w ciąży, a także z powodu braku jednoznacznych objawów wskazujących na tą chorobę. Ostre zapalenie trzustki w czasie ciąży bywa mylone m.in. z zapaleniem wyrostka robaczkowego oraz z zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Leczenie zapalenia trzustki

Przy prawidłowym zdiagnozowaniu ostrego zapalenia trzustki znaczenie ma przede wszystkim leczenie farmakologiczne. Polega ono głównie na uzupełnianiu płynów, ewentualnej podaży tlenu, wprowadzeniu głodówki, odsysaniu treści żołądkowej, żywieniu pozajelitowym, w ciężkich przypadkach na podawaniu antybiotyków. Leczenie chirurgiczne jest przeprowadzane tylko w wybranych przypadkach. 

U chorej z ostrym zapaleniem trzustki należy będącej w ciąży staramy się utrzymać ciążę, z wyjątkiem przypadków, w których pojawia się zagrożenie dla płodu - wówczas ciążę należy ukończyć cięciem cesarskim.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze