Zaloguj
Reklama

PMS a ciąża – różnice

Ból brzucha
Fot. panthermedia
Ból brzucha
(4)

Dolegliwości, które pojawiają się w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nierzadko są dość podobne do objawów wczesnej ciąży. Czy istnieją jakieś proste sposoby na to, aby kobieta poznała, który z tych dwóch stanów u niej występuje? Jak najbardziej – szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy doświadcza się objawów, które wyjątkowo sugerują możliwość zajścia w ciążę.

Reklama

Spis treści:

  1. Wahania nastroju
  2. Zmiany dotyczące piersi
  3. Poczucie zmęczenia
  4. Zaparcia
  5. Plamienia i kurczowe bóle brzucha
  6. Zmiany apetytu
  7. Objawy szczególnie wskazujące na ciążę

W kobiecych organizmach – szczególnie w wieku rozrodczym – dynamicznie i cyklicznie zachodzą zmiany dotyczące stężeń hormonów płciowych. To właśnie one odpowiadają za pojawianie się u kobiet miesiączki, ale i je wini się za występowanie problemu w postaci zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jeszcze innym stanem, który jest związany z żeńskimi hormonami płciowymi i który także powoduje pojawianie się różnych kobiecych dolegliwości, jest zajście w ciążę. Okazuje się, że tak naprawdę zespół napięcia przedmiesiączkowego i stan błogosławiony mogą być przyczyną wystąpienia u pacjentek bardzo podobnego rodzaju dolegliwości. Istnieją jednak pomiędzy przejawami obu stanów pewne różnice – jedne z nich są bardziej subtelne, inne zaś raczej jednoznacznie wskazują na jeden konkretny z nich.

Wahania nastroju

Drażliwość, obniżenie nastroju czy nadmierna płaczliwość znane są zarówno kobietom, które zmagają się z PMS, jak i pacjentkom, które zaszły w ciążę. Przejawem obu stanów mogą być bowiem wahania nastroju – winą za ich występowanie obarcza się zmiany dotyczące stężeń hormonów płciowych. O tym, że zmiany nastroju powiązane są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, może przekonać to, że ustępują one wraz z rozpoczęciem się miesiączki. W przypadku ciąży problemy z nastrojem utrzymują się z kolei zwykle przez dłuższy czas – o tym, że pacjentka z wahaniami nastroju jest w ciąży, może sugerować szczególnie to, że takim problemom towarzyszy brak miesiączki.

Zmiany dotyczące piersi

Zarówno kobiety ciężarne, jak i te doświadczające PMS mogą wręcz absolutnie zakazywać zbliżania się komukolwiek do swoich piersi – zdarzać im się może bowiem odczuwać ból piersi czy zwiększoną ich wrażliwości na dotyk, możliwe jest także rozwijanie się obrzęku piersi. W sytuacji, gdy przyczyną takich problemów jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, największe nasilenie mają one przed wystąpieniem krwawienia, a już po jego rozpoczęciu zwykle ustępują. Inaczej jest w ciąży – dolegliwości ze strony piersi mogą utrzymywać się aż do jej rozwiązania, oprócz tego pojawiać się mogą inne niż w przebiegu PMS objawy, takie jak np. wyraźnie poszerzone i widoczne naczynia żylne w obrębie biustu.

Poczucie zmęczenia

Podwyższony poziom progesteronu – który obserwować można zarówno w przypadku PMS, jak i w ciąży – może prowadzić do odczuwania przez pacjentkę osłabienia. W zespole napięcia przedmiesiączkowego najintensywniejsze uczucie zmęczenia występuje przed miesiączką, w przypadku zaś ciąży może ono się utrzymywać nawet aż do jej zakończenia.

Zaparcia

Wahania poziomów hormonów płciowych bywają czasem odpowiedzialne za pojawianie się u kobiet zaparć – substancje te mogą bowiem prowadzić do spowolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego. Zaparcia związane z PMS ustępują jednak wraz z nadejściem miesiączki, z kolei te, które pojawiają się u ciężarnych, mogą utrzymywać się nawet przez cały pierwszy i drugi trymestr ciąży.

Dolegliwości związane z PMS, fot. panthermedia

Plamienia i kurczowe bóle brzucha

W ciąży dochodzić może do pojawienia się (zwykle około 10-14 dni od zapłodnienia) krwawienia implantacyjnego. Ma ono zwykle niewielką objętość i związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w obrębie jamy macicy. W przypadku zaś zespołu napięcia przedmiesiączkowego plamienia raczej nie występują – pacjentkom czasem może się wydawać, że plamią, a tak naprawdę w ciągu pierwszego dnia ich miesiączki objętość krwawienia może być zwyczajnie niewielka.

Kurczowe bóle brzucha bywają charakterystyczne zarówno dla PMS, jak i ciąży. Kolejny raz cechą różnicującą te dwa stany jest czas utrzymywania się objawu – w zespole napięcia przedmiesiączkowego bóle przepowiadają miesiączkę, u ciężarnych mogą się one zaś utrzymywać nawet aż do rozwiązania.

Zmiany apetytu

Przypisywane zwykle ciężarnym zachcianki na nietypowe połączenia pokarmów bywają spotykane również i u kobiet zmagających się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Nie tylko jednak pacjentki pożądają różnych pokarmów, ale i zdarza się, że pewne produkty – nawet takie, które wcześniej kobieta wręcz wyjątkowo lubiła – nagle zaczynają być uznawane za niesmaczne czy nieprzyjemnie pachnące. Awersja do pokarmów raczej nie jest spotykana w przebiegu PMS, w ciąży jest już ona zdecydowanie bardziej możliwa.

Objawy szczególnie wskazujące na ciążę

Wystąpienie pewnych dolegliwości w szczególny sposób może sugerować, że pacjentka nie cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego, a tak naprawdę zaszła ona w ciążę. Przede wszystkim jako takowy objaw można podać brak miesiączki – wtedy, gdy opisanym wcześniej dolegliwościom towarzyszy takie właśnie zjawisko, szczególnie warto wykonać jest test ciążowy.

Innymi problemami, które są charakterystyczne dla ciąży, a raczej nie są spotykane w przebiegu PMS, są nudności i wymioty. Typowo pojawiają się one w dość krótkim nawet czasie i szacunkowo nudności oraz wymioty występują u nawet 8 na 10 spośród wszystkich pacjentek spodziewających się dziecka.

Kolejnym przejawem tego, że pacjentka może być w ciąży, są zmiany w obrębie jej brodawek sutkowych. Takie zjawiska, jak np. ich powiększenie czy zmiana barwy na ciemniejszą, raczej nie są obserwowane w przebiegu PMS, w ciąży są już one jak najbardziej możliwe. Zmiany w obrębie brodawek sutkowych mogą rozpoczynać się już w bardzo wczesnej ciąży, bo nawet w jej pierwszym lub drugim tygodniu.

Doskonale zapewne widać, że ciążę i PMS nie zawsze łatwo od siebie rozróżnić. Wtedy, gdy pacjentka ma wątpliwości, zawsze może ona skorzystać z testu ciążowego. W sytuacji zaś, gdy jego wynik wydaje się niepewny i kobieta nadal podejrzewa, że tak naprawdę mogła zajść w ciążę, najkorzystniej jest udać się po prostu na wizytę do ginekologa.

W tym artykule dowiesz się między innymi o tym, z czym związane są wahania nastroju, zmiany apetytu, a także poznasz objawy wskazujące na ciążę.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze