Zaloguj
Reklama

PMS a ciąża – różnice

PMS a ciąża – różnice
Fot. panthermedia
(3)

Dolegliwości, które pojawiają się w przebiegu zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nierzadko są dość podobne do objawów wczesnej ciąży. Czy istnieją jakieś proste sposoby na to, aby kobieta poznała, który z tych dwóch stanów u niej występuje? Jak najbardziej – szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy doświadcza się objawów, które wyjątkowo sugerują możliwość zajścia w ciążę.

Reklama

W kobiecych organizmach – szczególnie w wieku rozrodczym – dynamicznie i cyklicznie zachodzą zmiany dotyczące stężeń hormonów płciowych. To właśnie one odpowiadają za pojawianie się u kobiet miesiączki, ale i je wini się za występowanie problemu w postaci zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Jeszcze innym stanem, który jest związany z żeńskimi hormonami płciowymi i który także powoduje pojawianie się różnych kobiecych dolegliwości, jest zajście w ciążę. Okazuje się, że tak naprawdę zespół napięcia przedmiesiączkowego i stan błogosławiony mogą być przyczyną wystąpienia u pacjentek bardzo podobnego rodzaju dolegliwości. Istnieją jednak pomiędzy przejawami obu stanów pewne różnice – jedne z nich są bardziej subtelne, inne zaś raczej jednoznacznie wskazują na jeden konkretny z nich.

Wahania nastroju

Drażliwość, obniżenie nastroju czy nadmierna płaczliwość znane są zarówno kobietom, które zmagają się z PMS, jak i pacjentkom, które zaszły w ciążę. Przejawem obu stanów mogą być bowiem wahania nastroju – winą za ich występowanie obarcza się zmiany dotyczące stężeń hormonów płciowych. O tym, że zmiany nastroju powiązane są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, może przekonać to, że ustępują one wraz z rozpoczęciem się miesiączki. W przypadku ciąży problemy z nastrojem utrzymują się z kolei zwykle przez dłuższy czas – o tym, że pacjentka z wahaniami nastroju jest w ciąży, może sugerować szczególnie to, że takim problemom towarzyszy brak miesiączki.

Zmiany dotyczące piersi

Zarówno kobiety ciężarne, jak i te doświadczające PMS mogą wręcz absolutnie zakazywać zbliżania się komukolwiek do swoich piersi – zdarzać im się może bowiem odczuwać ból piersi czy zwiększoną ich wrażliwości na dotyk, możliwe jest także rozwijanie się obrzęku piersi. W sytuacji, gdy przyczyną takich problemów jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, największe nasilenie mają one przed wystąpieniem krwawienia, a już po jego rozpoczęciu zwykle ustępują. Inaczej jest w ciąży – dolegliwości ze strony piersi mogą utrzymywać się aż do jej rozwiązania, oprócz tego pojawiać się mogą inne niż w przebiegu PMS objawy, takie jak np. wyraźnie poszerzone i widoczne naczynia żylne w obrębie biustu.

Poczucie zmęczenia

Podwyższony poziom progesteronu – który obserwować można zarówno w przypadku PMS, jak i w ciąży – może prowadzić do odczuwania przez pacjentkę osłabienia. W zespole napięcia przedmiesiączkowego najintensywniejsze uczucie zmęczenia występuje przed miesiączką, w przypadku zaś ciąży może ono się utrzymywać nawet aż do jej zakończenia.

Zaparcia

Wahania poziomów hormonów płciowych bywają czasem odpowiedzialne za pojawianie się u kobiet zaparć – substancje te mogą bowiem prowadzić do spowolnienia perystaltyki przewodu pokarmowego. Zaparcia związane z PMS ustępują jednak wraz z nadejściem miesiączki, z kolei te, które pojawiają się u ciężarnych, mogą utrzymywać się nawet przez cały pierwszy i drugi trymestr ciąży.

Dolegliwości związane z PMS, fot. panthermedia

Plamienia i kurczowe bóle brzucha

W ciąży dochodzić może do pojawienia się (zwykle około 10-14 dni od zapłodnienia) krwawienia implantacyjnego. Ma ono zwykle niewielką objętość i związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w obrębie jamy macicy. W przypadku zaś zespołu napięcia przedmiesiączkowego plamienia raczej nie występują – pacjentkom czasem może się wydawać, że plamią, a tak naprawdę w ciągu pierwszego dnia ich miesiączki objętość krwawienia może być zwyczajnie niewielka.

Kurczowe bóle brzucha bywają charakterystyczne zarówno dla PMS, jak i ciąży. Kolejny raz cechą różnicującą te dwa stany jest czas utrzymywania się objawu – w zespole napięcia przedmiesiączkowego bóle przepowiadają miesiączkę, u ciężarnych mogą się one zaś utrzymywać nawet aż do rozwiązania.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)
Komentarze