Zaloguj
Reklama

Poród naturalny jego etapy, zalety oraz wady

Badanie noworodka
Fot. Panthermedia
Badanie noworodka
(4)

Wiele kobiet po okresie dziewięciomiesięcznego oczekiwania na dziecko zastanawia się jaki rodzaj porodu wybrać. Okres ciąży może być bowiem zakończony porodem naturalnym (inaczej siłami natury) bądź poprzez cesarskie cięcie. W chwili obecnej większość kobiet decyduje się na poród silami natury (około 80%). Czym różni się poród naturalny od cesarskiego cięcia? Który z nich jest lepszy dla matki oraz dziecka?

Reklama

Poród siłami natury i jego etapy

Porodem nazywamy zakończenie ciąży, która trwa u kobiety czterdzieści tygodni. Przez ten czas jej organizm przygotowuje się na przyjścia na świat noworodka. Poród siłami natury to urodzenie przez kobietę dziecka bez użycia jakichkolwiek środków chirurgicznych bądź farmakologicznych. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczne jest podanie środków wywołujących bądź wzmacniających skurcze, jednak nadal jest to poród drogami natury.

Poród ten można podzielić na trzy okresy:

  • I okres porodu ma miejsce od wystąpienia regularnych skurczy macicy do uzyskania pełnego rozwarcia szyjki macicy. Czas ten jest kwestia indywidualna dla każdej kobiety, może trwać kilka minut bądź kilka godzin,
  • II okres porodu, to czas w którym kobieta czuje skurcze parte i ma już pełne rozwarcie. W tym okresie istnieje czasami konieczność nacięcia krocza. Okres ten kończy się narodzinami noworodka,
  • III okres porodu, trwa do 30 minut i związany jest z urodzeniem łożyska. W tym okresie kluczową kwestie odgrywa dokładne obejrzenie krocza, pochwy oraz szyjki macicy w celu sprawdzenia czy nie doszło do obrażeń. Jeśli krocze było nacinane musi zostać zszyte.

Poród siłami natury jest ogromnym przeżyciem oraz wysiłkiem dla matki. Warto przed nim się przygotować przy pomocy specjalistów i dostępnej literatury.

Zalety i wady porodu naturalnego

Poród naturalny dla wielu kobiet ma ogromne zalety. Jak wskazuje jego nazwa planuje i decyduje o nim matka natura. Nic nie przyspieszamy i to nie my decydujemy kiedy nasza pociecha przyjdzie na świat. Podczas porodu aktywnie i świadomie w nim uczestniczymy, wiemy co się dzieje z naszym ciałem oraz rodzącym się dzieckiem. Zaraz po porodzie możemy swoje dziecko zobaczyć i przytulić a co ważne bardzo szybko dochodzimy do pełnej sprawności.

Wśród wad porodu naturalnego wiele kobiet wymienia to, że nigdy nie wiedzą kiedy ich pociecha przyjdzie na świat. Porodowi towarzyszy ból zarówno z macicy jak i z odcinka krzyżowego kręgosłupa. Skurcze są bardzo bolesne i mogą doprowadzić do uszkodzenia tkanek pochwy oraz krocza co może prowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu. Co ważne nigdy nie wiadomo ile czasu będzie trwał poród (od kilku minut po kilkanaście godzin).

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze