Zaloguj
Reklama

Powikłania porodowe

Autorzy: Anna Piotrowska
Wsparcie podczas porodu
Fot. panthermedia
Wsparcie podczas porodu
(4)

Każda kobieta musi być świadoma, iż podczas porodu może dojść do wielu komplikacji.

Reklama

Dotyczy to również okresu połogu. Największy odsetek komplikacji okołoporodowych występuje w krajach afrykańskich ze względu na słabo rozwiniętą pomoc medyczną oraz skrajne ubóstwo.

Poród przedłużony

Zalicza się do niego poród trwający dłużej niż 18 godzin u kobiet rodzących po raz pierwszy oraz 10 godzin u kobiet rodzących kolejne dziecko. Następstwem porodu przedłużonego jest wycieńczenie matki i dziecka. Kiedy szyjka macicy nie zwiększa się u malucha może dojść do zaburzeń akcji serca oraz zmian w płynie owodniowym.

Owinięcie pępowiny

Istnieją przypadki kiedy pępowina owija się wokół szyi dziecka. Można wykryć to podczas badania USG. Taka sytuacja może doprowadzić do niedotlenienia dziecka, może wtedy dojść do cięcia cesarskiego. Jeżeli kobieta zauważy, iż ruchy dziecka słabną powinna bezzwłocznie udać się do szpitala. Jeżeli reakcja matki i lekarza będzie natychmiastowa nie dojdzie do uduszenia i śmierci dziecka.

Nieprawidłowe ułożenie dziecka

Prawidłowym ułożeniem dziecka w ostatnim etapie ciąży jest jego ułożenie główką do dołu. Jeżeli będzie inaczej często lekarze decydują się dla dobra dziecka do wykonania cięcia cesarskiego. Tylko 5% dzieci rodzi się pośladkami. Dzieje się tak bowiem mogą istnież dysproporcje między miednicą matki a rozmiarem i kształtem główki, osłabienie czynności skurczowej macicy.

fot. pantherstock

Niedotlenienie płodu

Może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego dziecka jak również jego śmierci. Niedotlenienie zazwyczaj pojawia się podczas porodu. U dzieci, do których doszło do tego powikłania mogą cierpieć na choroby neurologiczne, takie jak: padaczkę, nadpobudliwość ruchową, autyzm, porażenie mózgowe. Niedotlenienie można wykryć za pomocą USG lub KTG.

Wypadnięcie pępowiny

Może wynikać z nieprawidłowego dopasowania się części przodującej płodu do miednicy kostnej matki. Gdy dojdzie do wypadnięcia macicy lekarz zazwyczaj decyduje się na cesarskie cięcie, gdyż może dojść do niedotlenienia płodu bądź ciężkiej martwicy.

Poród przedwczesny

Zalicza się do niego poród między 23 a 37 tygodniem ciąży, może być następstwem pęknięcia błon płodowych, wad macicy, niewydolności ciśnieniowo-szyjkowej.

Ciąża mnoga

Ciąża bliźniacza jest zawsze ciążą ryzyka, dlatego kobieta musi być pod ciągłą opieką lekarza. Powikłaniom porodu sprzyjają wtedy nieprawidłowe położenie, znaczne rozciągnięcie macicy oraz:

  • pęknięcie pęcherza płodowego przed 37 tygodniem ciąży;
  • nieprawidłowe wstawienie bądź zstępowanie miednicy;
  • wypadnięcie pępowiny;
  • zahaczenie się bliźniaków w wyniku kolizji główek;
  • pierwotne osłabienie czynności skurczowej; 
  • długi czas trwania porodu, wtórne osłabienie czynności skurczowej, wyczerpanie matki; 
  • przedwczesne oddzielenie łożyska
  • niedowład macicy w okresie łożyskowym.
Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Źródło: J.W. Dudenhausen, W.Pschyrembel: Położnictwo praktyczne i operacje położnicze, PZWL 2000, Warszawa, s. 266.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze