Zaloguj
Reklama

Pozycje wertykalne wykorzystywane podczas aktywnego porodu.

Autorzy: Dr Zofia Polska
Radość z ciąży
Fot. ojoimages
Radość z ciąży
(4)

W artykule przedstawiono najczęściej stosowane pozycje wertykalne wykorzystywane podczas porodu.

Reklama

Pozycje wykorzystywane podczas porodu aktywnego przynoszą wiele korzyści zarówno matce, jak również jej rodzącemu się dziecku. Są to pozycje umożliwiające wykorzystanie siły grawitacji, a tym samym efektywniejszego wykorzystania skurczów porodowych i skrócenia czasu trwania porodu. Wiele z nich wymaga odpowiednio przygotowanej sali porodowej, wyposażonej w takie przedmioty jak piłka położnicza, drabinki, worek sako, stołek porodowy i inne. Do niektórych z nich konieczna jest obecność osoby towarzyszącej w czasie porodu, którą najczęściej jest partner. Każda pozycja powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb rodzącej, do okresu porodu oraz sytuacji położniczej. Wykonywanie spokojnych i delikatnych ruchów przy jednoczesnym odpowiednim dostosowanie oddechu pozwala na zmniejszenie bólu porodowego oraz prawidłowe dotlenienie płodu. Odpowiednia pozycja usprawnia i przyspiesza przebieg porodu.

Pozycje wykorzystywane podczas I okresu porodu

Pierwszy okres porodu to czas, podczas którego dochodzi do rozwierania szyjki macicy oraz wstawiania się części przodującej do kanału rodnego oraz dokonywania przez płód poszczególnych zwrotów, aż do momentu całkowitego rozwarcia szyjki macicy. Jest to najdłuższy okres porodu, w którym skurcze macicy z biegiem czasu odczuwane są coraz mocniej, co często powoduje nadmierne zmęczenie i zużycie energii. Podczas okresu rozwierania pozycje wertykalne pozwalają nie tylko na ograniczenie odczuwania bólu, ale także oszczędzenie sił niezbędnych podczas okresu wydalania.

Pozycja w klęku I

Rodząca klęka na jednym kolanie, druga noga wysunięta do przodu. Jedna dłoń oparta o kolano, a druga na biodrze. W takiej pozycji rodząca wykonuje rytmiczne, spokojne ruchy w przód i w tył przenosząc ciężar ciała na wysuniętą do przodu nogę. Podczas wychylania się w przód wykonuje wdech, do tyłu wydech.

Zalety:

  • wzmacnia siłę skurczu
  • reguluje akcję skurczową

Pozycja w klęku II

Rodząca klęczy na podłodze z szeroko rozstawionymi kolanami. Pośladki opiera na piętach. Ręce proste w łokciach opiera przed sobą na podłodze, dłonie przylegają do podłogi. Pochyla się nieco do przodu. Podczas skurczu kołysze się lekko w przód i w tył dostosowując oddech do wykonywanych ruchów.

Zalety:

  • ułatwia rozwieranie szyjki macicy
  • przyspiesza obniżanie się części przodującej w kanale rodnym
  • zmniejsza odczuwanie bólu

Pozycja z wykorzystaniem piłki położniczej I

Rodząca siada na piłce położniczej. Nogi układa w lekkim rozkroku, stopy przylegają do podłogi. Pochyla się nieco do przodu, dłonie oparte na kolanach, a pośladki wysuwa do tyłu. W wolnym tempie kręci biodrami, może delikatnie na niej podskakiwać unosząc miednicę w górę i w dół lub pochylać się na piłce w przód i w tył.

Zalety:

  • umożliwia prawidłowe wstawianie się części przodującej do kanału rodnego
  • rozluźnia mięśnie dna miednicy
  • zmniejsza odczuwanie bólu porodowego
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze