Zaloguj
Reklama

Szkoła rodzenia – dlaczego warto?

Autorzy: dr n. med. Przemysław Chimiczewski
Szkoła rodzenia
Fot. Shutterstock
Szkoła rodzenia
(5)

Artykuł przedstawia korzyści wynikające z uczestnictwa w zajęciach szkół rodzenia. Omawia polecany asortyment świadczeń, które powinny reprezentować dobre szkoły rodzenia. Wskazuje aktualne trendy w podejściu szkół rodzenia do przygotowania rodziców do porodu.

Reklama

Spis treści:

 1. Szkoła rodzenia – przygotowanie rodziców do porodu
 2. Szkoła rodzenia – jak wygląda?
 3. Szkoła rodzenia – dlaczego warto?
 4. Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły rodzenia?

Kiedyś kobiety i ich mężowie nie wiedzieli prawie nic na temat porodu i przygotowania się do urodzenia dziecka. Czasy się zmieniły i większość obecnych przyszłych rodziców czyta artykuły i książki dotyczące tej tematyki. Często małżonkowie wspólnie uczęszczają na wizyty kontrolne przedporodowe, usiłując znaleźć odpowiedź na wiele pytań i starając się rozwiązać wszelkie wątpliwości. Często jednak więcej czasu i informacji z innego punktu widzenia (położnej) mogą oczekiwać w zajęciach prowadzonych przez tzw. szkoły rodzenia.

Szkoła rodzenia – przygotowanie rodziców do porodu

Pierwsze szkoły rodzenia miały na celu przedstawienie nowego podejścia do porodu (bez znieczulenia, bez obaw). Były określane jako szkoły rodzenia naturalnego. Jednak czas zweryfikował ten pogląd i obecnie większość tych ośrodków położyła nacisk na kształcenie  i przygotowanie do różnych wariantów porodu (chociaż nadal poród naturalny, zgodnie z zaleceniami WHO i UNICEF, jest uważany za idealny – stąd obecność Szpitali Przyjaznych Dziecku). Ma to na celu by rodzice mogli zrozumieć, co się dzieje w sytuacji kiedy poród będzie przebiegał w sposób odmienny, a nade wszystko będą mogli świadomie uczestniczyć w porodzie.

Szkoła rodzenia – jak wygląda?

Większość programów ramowych tych szkół opiera się na następujących zasadach:

 1. Udzielać w sposób przystępny dokładnych informacji mających na celu zmniejszyć obawy i wątpliwości wynikające z nowej sytuacji życiowej, w której znaleźli się rodzice. Informować o możliwościach walki z bólem i ich metodach.
 2. Uczyć metod relaksacji (odpoczynku), panowania nad ciałem (pracą mięśni i kontrolą oddychania) oraz umiejętności oderwania uwagi od porodu w chwilach zmęczenia. Ma to na celu zwiększyć poczucie kontroli nad tym co się dzieje w trakcie porodu oraz zwiększyć wytrzymałość (cierpliwość) kobiety i jej odporność na ból.
 3. Rozwijać przyjazny, pełny zaufania klimat pomiędzy rodzicami a ich opiekunami w ciąży – położną, lekarzem oraz przybliżyć miejsce rozwiązania ciąży (salę porodową). Ma to na celu zminimalizować obawy rodziców i zwiększyć ich aktywny udział w czasie porodu.

Szkoła rodzenia – dlaczego warto?

Efekt końcowy jest różny, jak różni są ludzie. Zajęcia jednym przynoszą większą korzyść, a drugim mniejszą. Niektórzy czują się w grupie swobodnie, inni – przeciwnie. Niektóre osoby uczą się z zapałem technik odpoczynku i prawidłowego oddychania, podczas gdy inne uważają je za niepotrzebne. Jednak prawie każda para zyskuje coś z uczestnictwa w dobrej szkole rodzenia:

 1. Możliwość wspólnego dzielenia się doświadczeniami i szansę na nawiązanie przyjaźni ze współuczestnikami.
 2. Szanse regularnego uzyskiwania fachowej odpowiedzi na pojawiające się ciągle nowe pytania, także takie o których nie chce się rozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę.
 3. Zwiększenie świadomej roli ojca w tym szczególnym momencie życia kobiety. Niektóre szkoły prowadzą nawet specjalne zajęcia tylko dla ojców, dając im możliwość wyrażenia własnych obaw, którymi nie chcą obciążać swoich partnerek.
 4. Szanse wypracowania własnej strategii w zwalczaniu bólu oraz zwiększaniu jego tolerancji.
 5. Możliwość skrócenia czasu trwania porodu- badania wykazują, że średni czas porodu u kobiet uczestniczących w zajęciach szkoły rodzenia jest krótszy niż u nie uczestniczących.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły rodzenia?

W wyborze odpowiedniej szkoły rodzenia można kierować się referencjami lekarza prowadzącego oraz rekomendacjami znajomych „absolwentek” tych szkół. Za ideał uważa się grupę składającą się z 5-6 par małżeńskich, jednak nie większą niż z 10 par – i o to również warto zapytać. Istotny jest plan zajęć i zarys tego czego uczą na kursie. Dobry kurs będzie obejmował również omówienie ukończenie porodu drogą cięcia cesarskiego.
Należy zwrócić uwagę na aspekt audiowizualny przedstawianych zagadnień (filmy z porodów) oraz możliwość czynnego udziału w zajęciach - czy będą dyskusje, czy tylko wykłady.
Niektóre szkoły rodzenia przeprowadzają ćwiczenia w basenie, co może przybliżyć i ułatwić wykonywanie pewnych ćwiczeń oraz poród w wodzie (ostatnio bardzo popularny). Nowością są również ćwiczenia jogi wprowadzane do pierwszych szkół rodzenia (np. przy Szkole Rodzenia w Siemianowicach Śl.).

Piśmiennictwo

Recenzenci:

 • Dr n. med. Piotr Bodzek

Reklama
(5)
Komentarze